widok-z-dołu-piłki-wpadającej-do-kosza

Jordany – ciekawostki o jednych z najpopularniejszych butów

Artykuł zaktualizowany 9 kwietnia 2020


Obuwie sportowe marki Jordan cieszy się ogromną popularnością. Mimo tego wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wielu kwestii dotyczących butów. Firma Nike w obuwiu stosuje bowiem wiele ukrytych dodatków, które zwiększają samą atrakcyjność obuwia i sprawiają, że to staje się naprawdę wyjątkowe.

Jak najbardziej warto zatem odpowiednio podchodzić do sprawy i wybierać najlepsze oferty, które będą w stanie sprawdzić się naprawdę rewelacyjnie i które pozwolą na zakup najlepszego jakościowo obuwia, które posłuży przez bardzo długi czas. Prezentujemy najciekawsze informacje na temat butów.


Odcisk palca na podeszwie

W modelu Air Jordan 23 na podeszwie znajduje się wzór odpowiadający odciskowi palca Michaela Jordana. Sam wzór został w pewnym stopniu zmieniony, aby niemożliwe było podszycie się pod sportowca oraz ze względów bezpieczeństwa korzystania z butów. Nadal jednak jest to bardzo interesujący dodatek, który nie jest spotykany w innych butach.


Oznaczenie szkoły Michaela Jordana

Model Air Jordan 30 został wyposażony w grafikę z globem. Na globie za pomocą niebieskiej kropki oznaczona jest szkoła, w której studiował Michael Jordan. W tym właśnie miejscu jego kariera nabrała bowiem rozpędu. Oznaczenie to oznaka szacunku do sportowca i hołd dla miejsca, z którego ten pochodzi.


Oznaczenia butów

W modelach Air Jordan 21 producenci zastosowali specjalne oznaczenia, które pod wpływem światła ultrafioletowego zaczynały świecić. Tego typu oznaczenia miały na celu ochronę obuwia przed podróbkami. Za ich pomocą można było również rozpoznać oryginalność samego obuwia.


Hołd dla projektantów

Model Air Jordan 20 posiada napis 24515Foxen/T>32311Heard/J. Jest on hołdem dla projektantów tego modelu, czyli Toma Foxena oraz Josha Hearda. Numery oznaczają natomiast ich numery pracownicze.


Literka N z cyfry 17

W modelu Air Jordan 17 na bucie można zauważyć napis JORDAN. Po bliższym przyjrzeniu się mu można zauważyć, że sama literka N w napisie powstała z cyfr 1 i 7.


Tajemnicze oznaczenia

W modelu Air Jordan 15 na butach znajdują się cyfry 2, 17, 23, 6 i 15. Cyfry 2 i 17 oznaczają miesiąc i dzień urodzin Michaela Jordana. Liczba 23 to jego numer na koszulce, liczba 6 to zdobyte mistrzostwa NBA, a sama 15 to numer modelu.


Oznaczenie modelu za pomocą Jumpmanów

W modelu Air Jordan 14 model został oznaczony za pomocą Jumpmanów. Na każdym bucie znajduje się 7 postaci w różnych miejscach buta, a więc łącznie jest ich na parze, aż 14.


Cytat na obuwiu

Model Air Jordan 2010 na podeszwie posiada mało widoczny cytat: I’ve failed over and over and over again in my life. Są to słowa wypowiedziane przez samego Michaela Jordana.


Ciekawie stworzony napis

Model Air Jordan 2009 posiada na swojej powierzchni napis Jordan. Producenci zastosowali jednak tak zwany ambigram, który powoduje, że patrząc na napis do góry nogami widzimy dokładnie to samo. Daje to bardzo ciekawy efekt.


Ciekawy sposób zaprojektowania bocznych elementów

W modelu Air Jordan 6 boczne elementy buta zostały tak zaprojektowane, aby tworzyły numer 23. Wszystkie Jordany to buty z duszą, uzupełnione są w ciekawe dodatki nadające im dodatkowego smaczku.


 

Dodaj komentarz