Jak zwiększyć rentowność firmy?

jak zwiększyć rentowność firmy

Firma żeby utrzymać się na rynku musi się ciągle rozwijać. Jest to prawda powszechnie znana i raczej ciężko temu zaprzeczyć. Jako wyznacznik rozwoju i tego jak sprawuje się dany podmiot można spojrzeć czy jest ona rentowna. Inaczej mówiąc, jaki jest jej zysk netto, czyli po odjęciu podatku. Dzięki takiej informacji można łatwo ustalić czy opłaca się inwestować w daną firmę i czy może ona stać się potentatem w swojej branży.


Jak widać jest to bardzo ważny wskaźnik i to osoby zarządzające, czyli menadżerowie muszą zadać o to żeby był on jak najwyższy. Świat jest także zalewany różnymi nowymi technologiami i coraz więcej rzeczy jest zautomatyzowanych. Tak, więc warto wykorzystać to, co jest aktualnie modne, żeby firma lepiej się rozwijała. Poniżej zostaną przedstawione krótkie propozycje, które będą pozytywnie wpływały na rentowność firmy.


1. Automatyzacja różnych raportów i wykresów

Warto zadbać o programy, które na podstawie określonych zdarzeń, czy też kliknięć w komputerze będą generowały raport z całego dnia. Osoby, które się dotychczas tym zajmowały, będą mogły w tym czasie wykonywać inne obowiązki.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak rozliczać państwowe i unijne dotacje?


2. Automatyzacja notatnika

Dużo osób posiada w telefonie aplikację, która przypomni im o odpowiedniej godzinie, co mają zrobić. Jednak często jest tak, że po zaakceptowaniu tego ucieka to z pamięci. Firma, która miała by program, który blokuje inne czynności, a nakazuje zrobienie na przykład jakichś planów czy prezentacji do prezesa, może pozytywnie wpłynąć na wyrabianie się w terminie z różnymi rzeczami.


3. Zintegrować cały system

Jeśli dana firma działa w różnych miastach i posiada różne komputery, to warto zadbać o to żeby system współgrał obojętnie, w którym jest się miejscu. Takie zabiegi pozwolą na szybsze wyłapanie błędów, a także nie będzie trzeba specjalnie dzwonić do danej placówki i prosić o informację, tylko wszystko będzie można sprawdzać na bieżąco ze swojego komputera.


4. Systemy informujące o płatnościach

Jeśli chodzi o rentowność, to bardzo ważne jest to, żeby nie zalegać z żadną płatnością. Firmy często odwlekają daną płatność, a to prowadzi do tego, że może ona łatwo się przeterminować. Dzięki zautomatyzowaniu systemu może on nam przypominać o danych płatnościach, których termin zbliża się ku końcowi.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Biuro rachunkowe i jego usługi


5. Łączenie każdego działu firmy

Warto także zadbać o to, żeby nic nie umknęło naszym oczom. Jeśli dana firma nie ma systemu, który odpowiednio reaguje na przykład na duże zamówienie, to może wystąpić taka sytuacja, że ktoś złoży bardzo duże zamówienie, a osoby na magazynie nie będą wiedziały, że dany produkt zaraz się wyczerpie. Dzięki automatyzacji każde przyjęte duże zamówienie będzie informowało menadżerów o tym, że zapasy maleją i należy je powiększyć.

Jak widać powyżej, warto zadbać o trochę automatyzacji w systemie. Można dzięki temu uniknąć wielu problemów, a rentowność firmy, która jest tak istotna dla nowych inwestorów będzie cały czas na wysokim poziomie. Rozwój firmy będzie ciągły, a szefowie nie będą musieli zatrudniać nowych osób do robienia rzeczy, które równie dobrze może wykonać zautomatyzowany system.


Artykuł powstał przy współpracy z Pirxon

4 Komentarze

  1. Artykuł jest bardzo merytoryczny i widać że został napisany przez specjalistę. Oby więcej takich artykułów było w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*