jak zapobiegać łysieniu

Jak zapobiec łysieniu głowy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Łysienie to często spotykany problem u osób nawet w młodym wieku. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, że działania zapobiegawcze mogą w wielu przypadkach niemal całkowicie powstrzymać wypadanie włosów i przywrócić im gęstość. Bardzo często zdarza się, że łysienie jest spowodowane nieodpowiednią dietą i niedoborami mikro i makroelementów, takich jak żelazo czy biotyna.


Co powoduje łysienie?

  • Stylizowanie fryzury, przede wszystkim mocne upinanie lub ściskanie ich gumką. Samo suszenie suszarką czy lokowanie włosów powoduje trwałe uszkodzenia ich struktury.
  • Gwałtowne zmiany diety, szczególnie na te odchudzające, mogą przyczynić się do powstania niedoborów, co w efekcie może powodować nadmierną utratę włosów.
  • Łysienie może być również spowodowane nadmiarem androgenów, przez co sama przypadłość nosi miano łysienia androgenowego, inaczej zwanym również „męskim”, jednak kobiety również mogą na nie cierpieć. Proces można jedynie spowolnić środkami farmakologicznymi, a rozwiązaniem ostatecznym jest przeszczep włosów.

Sam proces może być związany z różnymi stanami chorobowymi czy przebytą chemioterapią. Jednak praktycznie w każdym, nawet najcięższym przypadku znajdzie się możliwość zagęszczenia naszych włosów zróżnicowanymi metodami.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jakie korzyści daje picie wody jonizowanej? 


Jak zapobiegać łysieniu?

Objawy takie jak pogłębianie się zakoli czy znacząca utrata włosów, powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym i powodem do działania w celu zapobiegnięcia ich utracie. W przypadku początkowych stadium łysienia, należy sięgnąć po szampon i inne środki farmakologiczne, które skutecznie pobudzą skórę głowy i ograniczą wypadanie włosów. Dodatkowo będą stymulować odrastanie włosów, polepszą ich kondycję i wygląd.

Zdecydowanie należy się również przyjrzeć naszej diecie w której może brakować niezbędnych substancji, które utrzymują nasze włosy w dobrej kondycji.  Negatywnie na stan włosów wpływa jedzenie fast-foodów, które zawierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, częste picie alkoholu, spożywanie dużych ilości kawy czy zbyt duża ilość produktów bogatych w cukry proste, takie jak białe pieczywo, banany czy winogrona.

Zastosowanie wysokiej jakości szamponu, środków farmakologicznych i zdrowej diety zapewni nam utrzymanie naszych włosów w dobrej kondycji, a w przypadku postępującego łysienia spowoduje jego zatrzymanie i rozpoczęcie regeneracji i odrastania włosów.


 

3 thoughts on “Jak zapobiec łysieniu głowy?

Dodaj komentarz