Spis treści
Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Siwe włosy to zwykle jedna z pierwszych oznak starzenia. Niektórzy godzą się z upływem czasu i nie próbują zatuszować pierwszej siwizny. Zdecydowanie więcej osób jednak chce ukryć szpakowate włosy. Czy rzeczywiście jest to aż tak trudne zadanie i jaki sposób jest najlepszy?
Trudności przy farbowaniu siwych włosów
Pojawienie się siwizny jest związane najczęściej z wiekiem. Pierwsze siwe włosy zwykle zauważamy po 40 roku życia. Niekiedy zdarza się jednak, że jest to proces pojawiający się dużo wcześniej. Może to być związane z naszymi genetycznymi predyspozycjami do szybkiego siwienia. Przyspieszenie pojawienia się siwizny może być jednak spowodowane także innymi czynnikami. Najczęściej jest to nadmierny, długotrwały stres. Siwe włosy nie są aż tak podatne na farbowanie, jak nasze naturalne.
Spowodowane jest to przede wszystkim zmniejszoną zawartością melaniny. Powoduje ona, że włosy siwe są mniej elastyczne, a wręcz zaczynają być sztywne. Często przez to nie chcą się układać tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Niespodziewanie mogą zacząć się nawet kręcić, choć nigdy wcześniej nie mieliśmy kręconych włosów. W siwe pasma tradycyjne farby nie wnikają tak dobrze, jak we włosy naturalne. Dlatego też często możemy być zaskoczeni, że farbowanie nie dało oczekiwanych rezultatów, a my ciągle na głowie mamy pokaźną siwiznę.
Farba tradycyjna czy henna?
Większość farb chemicznych nie jest w stanie poradzić sobie z pokryciem siwych włosów. Na rynku jednak obecne są dzisiaj specjalne rodzaje farb, które przeznaczone są właśnie do pokrywania siwizny. Te zwykle dobrze radzą sobie z takim wyzwaniem. Kolejnym sposobem na ukrycie siwych włosów jest henna. Jest to naturalna metoda, bazująca na mieszance ziół. Henna co prawda nie da aż tak spektakularnego efektu, jak farba tradycyjna, jednak jest też dużo łagodniejsza dla naszego włosa.
Można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że pielęgnuje ona nasze włosy właśnie dzięki w pełni naturalnym składnikom. Zdecydowanym plusem henny jest też jej ziołowy, niedrażniący naszych nozdrzy zapach. W przypadku farby tradycyjnej może to być problem dla bardziej wrażliwych na punkcie zapachów osób.
Henna nie pokryje aż tak mocno siwych włosów, jak farba chemiczna. Dlatego też poleca się ją głównie wtedy, gdy siwizna jedynie przebija się gdzieniegdzie spomiędzy naszych naturalnych pasm. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów henn. Jedne z najbardziej polecanych przez profesjonalistów to henna Khadi, Orientana czy Delia.