stylowe pudelko

Jak wykonać stylowe pudełko na album ze zdjęciami?

Artykuł zaktualizowany 23 listopada 2021


Miło jest oglądać dawne dzieje i powspominać różne wydarzenia z bliskimi. Własnoręcznie wykonane pudełko z drewna jest znakomitym rozwiązaniem na rosnącą liczbę zdjęć. Ozdobne, drewniane pudełka są nie tylko funkcjonalne, ale stanowią ciekawą dekorację wnętrza – nie trzeba być stolarzem, aby wykonać taki przydatny drewniany drobiazg.


Pudełko z drewna na zdjęcia – wykonanie

Aby wykonać ręcznie robiony album w drewniena początku wycinamy wyrzynarką z drewnianej listwy prostokąt o wymiarach 8 x 14 cm, potrzebne będą 4 takie deseczki. Następnie wszystkie elementy należy przeszlifować papierem ściernym. Kolejnym krokiem jest przyłożenie do siebie dwóch przyciętych deseczek, w taki sposób, aby powstał między nimi kąt prosty, najlepiej w tym celu użyć specjalnego kątownika. Ustawiając dwa elementy w kątowniku, trzeba wyrównać górę i dół deseczek, a następnie skleić przylegające powierzchnie za pomocą kleju do drewna. Po sklejeniu wszystkich elementów powstanie kwadrat. Kwadrat należy położyć na drewnianej listwie, odmierzyć i dociąć przy pomocy wyrzynarki element, który będzie dnem pudełka i przykleić go do pozostałych deseczek. Wszystkie części trzeba wyszlifować papierem ściernym tak, żeby powstała gładka powierzchnia. Na koniec przybijamy zawiasy i mocujemy do nich przyciętą wcześniej pokrywkę.

Pudełko na zdjęcia – zdobienie

Skrzynkę można pomalować kolorowym albo bezbarwnym lakierem do drewna. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie pasty strukturalnej, przy której pomocy (z wykorzystaniem szablonów) można uzyskać różne faktury, np. cegieł. Pastę należy nakładać szpatułką albo szpachelką. Przyda się także pasta żelowa, ponieważ dzięki niej możemy umieścić na pudełku różne dekoracje. Pasta żelowa bardzo dobrze nadaje się do przyklejania większych dekoracji, jak np. metalowe łańcuszki lub miedziane serduszko ze starego paska od spodni bądź nawet stare efektowne gwoździe. Na tak przyklejone ozdobne elementy trzeba na koniec nanieść farbę akrylową za pomocą pędzelka albo specjalnej gąbki. W celu podkreślenia dekoracji wszystkie wystające elementy można przetrzeć srebrnym lub złotym woskiem.

Zdjęcia przechowywane w drewnianym pudełku są lepiej zachowane wraz z upływem lat niż te przechowywane w pudełkach kartonowych. Drewno skuteczniej zabezpiecza przed kurzem, światłem i uszkodzeniami mechanicznymi. Może stanowić także niebanalną ozdobę komody czy półki na książki. Drewniane pudełko na zdjęcia umożliwia również wykonanie personalizowanego wzoru – można na nim wypalać lub grawerować sentencje.

Dodaj komentarz