Artykuł zaktualizowany 3 grudnia 2020
Powoli zbliża się maj, a wraz z nim matury. Jednak wiążą się z nią nie tylko wzmożone przygotowania i powtórki materiałów. Maturzystów czeka niezwykle ważna decyzja o tym, co będą robić po napisaniu egzaminów. Bardzo duża część z nich zdecyduje się pójść na studia, dlatego też czeka ich jedna z ważniejszych decyzji – wybór kierunku. Wachlarz możliwości jest tak szeroki, że przeglądając go, można całkowicie się zagubić.
A przecież istotne jest, żeby przez następne trzy lub pięć lat każde wyjście na uczelnię sprawiało przyjemność, a nie było przykrym obowiązkiem. Warto więc rozważnie podejść do samego procesu poszukiwań odpowiednich studiów. W tym celu należy nakreślić swoje indywidualne kryteria, według których oceniane będą poszczególne oferty. Właśnie dlatego dzisiaj przedstawimy trzy najważniejsze aspekty, które należy rozważyć, gdy nadchodzi moment rejestracji na studia.
Własne zainteresowania
Mówi się, że jeżeli zawód związany jest z pasją, to nigdy nie odczujesz, że jesteś w pracy. Choć dla wielu może być to pusty frazes, warto rozważyć to zdanie w kontekście wyboru kierunku studiów. W końcu to ten, na który ostatecznie się zdecydujemy, powinien otwierać furtkę do dalszej wymarzonej kariery. Kierowanie się własnymi zainteresowaniami sprawi, że rzeczywiście zaangażujemy się w każde zajęcia i będziemy mieli poczucie, że wiedza na nich pozyskiwana, przyda się w przyszłości. Jest to ważne również dlatego, że na wykładowych salach będziemy spędzać dużą część dnia.
Zresztą zapewne już wybierając klasę licealną, miałeś w głowie chociażby zalążek pomysłu na samego siebie i świadomość tego, w jakich dziedzinach czujesz się najlepiej. Podczas podejmowania decyzji niemal nieuniknione są głosy doradców proponujących pójście na prawo, medycynę lub informatykę. I chociaż chcą oni dla nas dobrze, warto skupić się na własnych odczuciach i celach. W końcu nie każdy może i chce być chirurgiem czy programistą.
Oferta uczelni
Idąc na studia, musimy podjąć decyzję nie tylko dotyczącą kierunku. Konieczny jest także wybór uczelni. Należy dokładnie czytać ich oferty i porównywać znajdujące się w nich informacje. Wszystko dlatego, że kierunki studiów w lubelskim, chociaż tak samo nazwane, mogą różnić się od tych w Warszawie. Te różnice mogą objawiać się przede wszystkim w realizowanych zajęciach, a także proponowanych specjalizacjach. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, jakie języki obce są do wyboru i od którego semestru wchodzą one do planu. Jednak studia to nie tylko ciągła nauka!
Właśnie dlatego należy dowiedzieć się, co jeszcze proponują poszczególne uczelnie. Istotne są chociażby koła naukowe czy możliwości związane z wymianami zagranicznymi. Stwarzają one szanse na zdobycie nowych doświadczeń, które na pewno zostaną docenione przez przyszłych pracodawców. Na jakość edukacji, a także na jej zamysł ma wpływ profil szkoły wyższej, dlatego nie należy o tym zapominać. Większość tych wiadomości można znaleźć na stronach wydziałów, ale także podczas dni otwartych, w których udział będzie na pewno pomocny.
Tryb też jest ważny
Gdy wybierzemy kierunek i uczelnię, pozostaje jeszcze jedna, kluczowa kwestia do rozważenia. Studia stacjonarne czy niestacjonarne? Dla wielu osób nie musi być to prosty, intuicyjny wybór. Każde z nich mają swoje wady oraz zalety, które mają wpływ na możliwości rozwoju. Przede wszystkim studia niestacjonarne charakteryzują się zjazdami w weekendy średnio co dwa tygodnie. Przez to poruszane tematy często nie są tak szeroko omawiane, jak na studiach stacjonarnych. Oprócz tego zajęcia trwają przez cały dzień, przez co na końcu można zauważyć problemy z koncentracją. Ważne jest, że są to studia płatne. W zależności od kierunku oraz uczelni wysokość opłaty może się różnić, dlatego należy na to zwrócić uwagę. Jednocześnie studiowanie jedynie w weekendy, umożliwia podjęcie pracy na cały etat i zdobywanie doświadczenia w praktyce. Konieczna jest zatem decyzja podjęta na podstawie własnych preferencji oraz możliwości finansowych.