zloty medalik

Jak wyczyścić złoty medalik?

Artykuł zaktualizowany 17 lipca 2022


Współcześnie zaskakująco wiele osób nosi na szyi medalik wykonany ze złota. Stanowi on nie tylko ważny symbol chrześcijaństwa, ale również wzbogaca wizualnie ubraniową stylizację. Niestety z upływem czasu na jego powierzchni odkłada się rdza i różnego rodzaju zabrudzenia. W niniejszym artykule zostaną przedstawione podstawowe metody pozwalające na dokładne wyczyszczenie medalika. 


Woda gazowana, soda i piwo to przydatne produkty

Brud ze złotego medalika można z powodzeniem usunąć za pomocą zwykłej wody gazowanej. Należy w tym celu nalać ją do niewielkiej miseczki, dodać trochę płynu przeznaczonego do mycia naczyń i włożyć do środka biżuterię. Po odczekaniu około piętnastu minut wystarczy wyjąć łańcuszek, przetrzeć go miękką ściereczką bądź szczoteczką do zębów, a na koniec wypłukać pod kranem i osuszyć papierem kuchennym. Po tym zabiegu wszelki niepożądany osad powinien zniknąć. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie wacika kosmetycznego nasączonego w letniej wodzie z dodatkiem łyżki spirytusu oraz sody oczyszczonej (ewentualnie proszku do pieczenia). Często pomaga też jasne piwo pasteryzowane, które nie dość, że eliminuje nieestetyczne zabrudzenia, to nadaje całości efektownego połysku. Polerujemy nim powierzchnię medaliku przy wykorzystaniu szmatki z mikrofibry.

Inne wartościowe sposoby

Niewiele osób ma świadomość, że do czyszczenia religijnego łańcuszka ze złota świetnie nadaje się wrząca woda. Jedynym warunkiem jest brak w konstrukcji szlachetnych kamieni i innych fantazyjnych elementów podnoszących atrakcyjność wizualną. Wysoką skuteczność w omawianym zakresie wykazuje również sok z cebuli, ocet, benzyna oraz gotowy preparat w płynie z zawartością tiomocznika, kwasu alifatycznego, antypiryny i marlipalu. Ten ostatni produkt bez problemu kupimy w licznych sklepach internetowych. Jeżeli natomiast dysponujemy medalikiem udekorowanym drobnymi bursztynami, malachitami lub rubinami, to wówczas unikajmy jak ognia jego całkowitego zanurzania w substancjach płynnych (ryzyko uszkodzenia delikatnej struktury). W tym konkretnym przypadku zaleca się zastosowanie gęstego roztworu uzyskanego z proszku na bazie węglanu sodu i odrobiny wody.

Pożądane działania o charakterze profilaktycznym

Właściciele złotych medalików, którym zależy na ograniczeniu częstotliwości ich czyszczenia powinni przede wszystkim realizować określone działania profilaktyczne, czyli zapobiegające osiadaniu brudu na metalu szlachetnym. Absolutną podstawą jest każdorazowe odkładanie biżuterii przed położeniem się do łóżka i zdejmowanie jej zawsze przed kąpielą w wannie, wizytą na publicznym basenie, a nawet sprzątaniem domu. Nie należy ponadto nosić łańcuszka w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych, gdyż wydzielany przez ciało pot zawiera agresywne związki przyspieszające proces ciemnienia. Oczywiście zachodzi też konieczność ochrony złota przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (upalne słońce), tłustymi kosmetykami i perfumami. W razie braku użytkowania najlepiej przechowywać medalik w woreczku strunowym bez dopływu powietrza.

Złote medaliki znajdziesz na https://bovem.com.pl/pol_m_Zlota-bizuteria_Kategorie_Zlote-medaliki-360.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *