pasek skorzany

Jak wybrać dobrej jakości pasek skórzany?

Artykuł zaktualizowany 6 listopada 2023

Pasek to nie tylko praktyczny element garderoby podtrzymujący nasze spodnie, ale także ważny akcent, który potrafi podkreślić styl i elegancję męskiej stylizacji. Dobierając odpowiedni pasek skórzany zwracamy uwagę na wiele czynników – kolor, długość, klamrę. Przede wszystkim chcemy jednak, aby starczył nam na długie lata i nie zużył się zbyt wszystko. O czym pamiętać przy zakupie paska, aby cieszyć się nie tylko gustownym, ale i trwałym akcesorium?

Zanim zaczniemy – właściwy rozmiar paska

Nieważne, jak idealnie dopasowany do naszego gustu pasek udało nam się znaleźć – jeśli nie jest on w odpowiednim rozmiarze, to nici z zakupu. Na samym początku warto więc dowiedzieć się, jak dobrać pasek skórzany męski o właściwym rozmiarze. Zarówno zbyt długi jak i zbyt krótki pasek skórzany nie wyglądają dobrze po zapięciu i nie spełniają swojej funkcji prawidłowo, ważna jest więc umiejętność wycelowania w „złoty środek”. Najlepiej przed zakupem paska poznać swój obwód w pasie. Nie jest to konieczne, ale zdecydowanie pomoże nam w doborze paska idealnego. Jeśli posiadamy już w domu pasek, który dobrze na nas leży i spełnia swoje zadanie, najlepiej zobaczyć, jaki ma rozmiar i szukać modelu w takim samym lub możliwie najbliższym rozmiarze. Co oznacza rozmiar paska? Zwykle jest to długość od początku klamry do środkowej dziurki paska – trzeciej w paskach z pięcioma dziurkami czwartej w paskach z siedmioma. Rzadziej rozmiar paska oznacza całkowitą długość. Właściwym rozmiarem paska pierwszego typu będzie taki, który najbliżej odpowiada naszemu obwodowi w pasie.

Wybór odpowiedniego rodzaju skóry

Jeśli chcemy postawić na jakość musimy umieć dobrać pasek z odpowiedniego rodzaju skóry. Najczęściej na rynku znajdziemy paski ze skóry licowej, nubuku, zamszu i skóra bydlęcej. Skóra licowa charakteryzuje się gładką powierzchnią, która jest łatwa do czyszczenia i utrzymywania. Powszechnie uznaje się ją za najtrwalsza, gdyż ma dużą odporność na zabrudzenia i przy odpowiedniej pielęgnacji przed długie lata. Najczęściej skórę licową wykorzystuje się do produkcji eleganckich pasków garniturowych. Nubuk i zamsz to odmiany skóry z chropowatą powierzchnią, które nadają się doskonale do bardziej casualowych stylizacji. Skóra bydlęca to trwała i wytrzymała skóra, zwykle wykorzystywana do pasków codziennych. Wybór rodzaju skóry zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i preferencji.

Jaką klamrę wybrać?

Klamra to nie tylko element praktyczny, ale także dekoracyjny paska skórzanego. Wybierając pasek, zwróćmy uwagę na rodzaj klamry i jej wykończenie. Klamra może być okrągła, prostokątna, a nawet z logo danej marki. Niegdyś popularne paski z wyjątkowo ozdobną, wyróżniającą się klamrą zaczynają powoli wracać do łask. Należy jednak pamiętać, że elegancki pasek skórzany męski z klamrą zbyt rzucającą się w oczy nie jest najlepszym połączeniem – tutaj najlepiej postawić na klasyczną, złotą lub srebrną klamrę. Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby była solidnie wykonana i trwała. Wykończenie klamry i zamocowanie do paska również wpływa na jego trwałość, dlatego warto zwrócić uwagę na te szczegóły.

Zwracajmy uwagę na detale

Na co zwracać uwagę, jeśli chcemy mieć pewność, że kupowany przez nas pasek będzie najwyższej możliwej jakości? Starannie wykonane szwy, solidnie przytwierdzone klamry z prawdziwych metali i wysoka jakość skóry to cechy, na które warto zwrócić uwagę. Pasek skórzany dobrej jakości będzie służył przez wiele lat, zachowując swój wygląd i funkcjonalność. Warto zainwestować w nieco droższy, ale lepiej skonstruowany pasek, który będziemy mogli nosić przez kolejne lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *