kobiet-siedzi-na-plaży-i-wyciąga-ręce-w-kierunku-słońca

Jak ukoić zszargane nerwy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Współczesny świat stawia przed nami nie lada wyzwania. Ciągły stres, życie pod presją w domu, w pracy powodują, że nasze nerwy ciągle wystawiane są na ekstremalne warunki. A to nie sprzyja nie tylko naszemu samopoczucie, ale też naszemu zdrowiu.


Ludzki organizm jest jak skomplikowana maszyna. Owszem potrzebuje bodźców, które powodują wydzielanie się adrenaliny, ale w niewielkich dawkach. Po to, aby mobilizować się do działania. Jednak ich nadmiar prowadzi do schorzeń fizycznych, jak i psychicznych. Wielu ludzi nie umie sobie poradzić z tempem życia i stresującymi wyzwaniami, co powoduje, że albo popadają w depresje, albo reagują bardzo nerwowo na bodźce dnia codziennego. Zatem jak ukoić zszarpane nerwy.


Wyczerpanie nerwowe współczesnego człowieka

A gdybyśmy byli Panami własnego życia, to moglibyśmy tak kontrolować i kreować nasze sytuacje życiowe, żeby uniknąć niepotrzebnych stresów i nerwów. To byłoby idealne rozwiązanie. Jednak w naszym życiu nie wszystko od nas zależy. Zdarza się dużo sytuacji, na które nie mamy wpływy, a które dość skutecznie przysłowiowo grają nam na nerwach. Dlatego nie da się tak obojętnie przejść koło tego i iść swoją drogą dalej.

Najbardziej nas wyczerpują niepewne w naszym życiu zdarzenia, kiedy to nie wiemy, na czym stoimy lub te powodujące nasz dyskomfort, kiedy pojawiają się tak z nienacka. Wtedy nam bardzo trudno zapanować na naszymi nerwami i w tym wypadku nasz organizm wystawiamy na bardzo niebezpieczne dla nas bodźce. Zatem co zrobić, aby ukoić nasze nerwy w takich sytuacjach.


Codzienne przyjemności na stres

Przyjemności to jest to, co potrafią zmienić nasz gniewny nastrój na bardziej umiarkowany lub wprawić nas w zadowolenie. Co prawda większość osób dość często stosuje ten sposób na swój własny indywidualny styl, który nie zawsze bywa dobrym rozwiązaniem. Na przykład wiele kobiety zajada stresy słodyczami lub przychodząc do domu, sięga prosto do lodówki, pochłaniając wszystko, co tam znajdzie.

No to jak wiadomo może prowadzić do nadwagi, a co za tym idzie do nie akceptacji własnej osoby, a w dłuższym stadium do depresji. Nie winię ich za to, ponieważ jest to naturalny odruch każdej istoty ludzkiej, aby odreagować to, co nas spotkało. Ale można to wykonać zupełnie inaczej.

Znajdź czas dla siebie i pozwól sobie na swoje własne hobby i zainteresowania. Przeanalizuj jakie czynności cię uspakają i wprowadzają cię w pogodny nastrój. To, co lubisz robić (niekoniecznie jeść) niech towarzyszy ci każdego dnia np. wieczorem. Jeżeli lubisz wyszywać, to zagospodaruj trochę czasu na robótki ręczne. Niech to będzie robione zupełnie bez celu, ale zapewni ci dużo radości i satysfakcji.


Wysiłek fizyczny pozwala zapomnieć

Wysiłek fizyczny to idealny sposób na rozładowanie stresu. Podczas uprawiania sportu czy gimnastyki, w naszym organizmie wyzwalają się endorfiny, które są odpowiedzialne za nasze poczucie przyjemności, podobnie jak czekolada. Zacznij więc uprawiać jakąś dyscyplinę sportową po pracy lub po prostu przejdź się na siłownię, lub do klubu fitness.


Tryb życia dostosowany do potrzeb naszego organizmu

Regularny tryb życia sprzyja naszemu zdrowiu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Regularne i pod naszą kontrolą posiłki, wieczorem pełny relaks i 8 godzin snu. No i tutaj pojawia się problem, o ile do pracy możesz sobie przyrządzić zdrowy posiłek, o tyle z tym wieczornym relaksem i zdrowym snem bywa bardzo różnie.

Często, kiedy chcemy naprawdę zostawić wszystko zostawić za sobą i wyluzować, wtedy przychodzi to najgorsze. Otóż nasz mózg jak opętany zaczyna analizować problemy dnia codziennego. Zamiast zasnąć, pół nocy myślimy i przy tym się denerwujemy, po pierwsze, że nie możemy zasnąć, po drugie, że trzeba rano wstać do pracy i się nie wyśpisz. A więc myślenie staje się naszym koszmarem nocnym, z którym nie wiemy jak sobie poradzić.

Ostatnio wpadłam w księgarni na bardzo ciekawą pozycję książkową Christela Petitcollina, zatytułowaną: „Jak mniej myśleć”. Książka porusza temat prowadzenia wewnętrznych analiz myślowych, które dotyka prawie całe społeczeństwo. Daje proste wskazówki jak ten cały tok myślowy mózgu wyciszyć i zrelaksować nasz umysł, do tego stopnia, aby łatwo nam było naprawdę odpocząć oraz zasnąć.

Praktyczne rady, zawarte w publikacji, pomogły ukoić nerwy, wielu jej czytelnikom. Myślę, że warto zapoznać się z tą pozycją książkową, aby również móc w pełni zastosować kolejną naszą wskazówkę. Tutaj znajdziecie książkę – https://allegro.pl/produkt/jak-mniej-myslec-dla-analizujacych-bez-konca-i-wysoko-wrazliwych-christel-petitcollin-4d33dd86-14d4-4ae1-873d-3a3a90a8e798. 


Pamiętaj o rodzinie i przyjaciołach

Rodzina, znajomi, przyjaciele oraz czas wolny to podstawa dobrze funkcjonującego życia w społeczeństwie. Ale aby nasze relacje z ludźmi tymi najbliższymi oraz tymi dalszymi były w pełni udane, musimy przede wszystkim odciąć się i odpuścić sobie problemy dnia codziennego. Bo inaczej nawet najbardziej udane spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi możemy zamienić w koszmar problemów dnia codziennego i bardziej podnieść nasz układ nerwowy do ektremum swoich możliwości, a przy okazji jeszcze innym.


Naturalna medycyna w walce ze stresem

Jeżeli potrzebujesz silnego bodźca uspakajające natychmiast, to pomoże ci w tym medycyna naturalna. Herbata z melisy lub kozłek lekarski skutecznie obniżą ci ciśnienie krwi i uspokoją twoje nerwy. Ważne, aby te produkty były pochodzenia naturalnego i nie wywoływały działań niepożądanych.


 

Dodaj komentarz