Spis treści
Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Aby cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem, warto zadbać o stan naszej jamy ustnej. Zęby niezdrowe, zaatakowane próchnicą nigdy nie będą wyglądać dobrze. Jaka powinna być codzienna higiena jamy ustnej, aby mieć pewność, że stan naszych zębów jest dobry?
Właściwe mycie zębów
Właściwie wszystkim z nas wydaje się, że wiemy, jak myć zęby. To pozornie nic trudnego. Okazuje się jednak, że tylko nieliczni znają wszystkie zasady higieny jamy ustnej i stosują się do nich. Wielu Polaków zmaga się z próchnicą i związanymi z nią ubytkami w uzębieniu. To przekłada się na wygląd zębów, a także na różnorodne dolegliwości, które mogą nam towarzyszyć i znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie – rano oraz wieczorem. Rekomenduje się jednak, aby robić to częściej – najlepiej po każdym zjedzonym przez nas posiłku. Myć zęby powinniśmy przez co najmniej 2 minuty.
Jednak jeśli czujemy, że po tym czasie nie są one do końca wyczyszczone – róbmy to dłużej, aż osiągniemy satysfakcjonujący nas efekt. Przy higienie jamy ustnej ważne jest także to, jaką szczoteczką myjemy zęby oraz jakiej pasty używamy. Najbardziej skuteczne są szczoteczki elektryczne. Nie oznacza to jednak, że zwykłą szczoteczką nie możemy prawidłowo umyć naszych zębów. Pamiętajmy, aby miała ona w miarę miękkie włosie. Zbyt twarde może powodować ścieranie się szkliwa.
Pastę wybierajmy w zależności od naszych osobistych preferencji i potrzeb – jeśli mamy zęby nadwrażliwe, kupmy pastę przeznaczoną właśnie do takich przypadków. Warto zwracać uwagę na jakość produktów, które kupujemy. Obecnie polecane są pasty takich producentów jak na przykład Elmex, Blanx czy Sensodyne. Szczotkowanie zębów to jednak nie wszystko – warto używać nitki dentystycznej, a także płynu do płukania jamy ustnej.
Kontrolne wizyty u stomatolog
Dbając o naszą jamę ustną często zapominamy o podstawowej zasadzie. Koniecznością są bowiem wizyty u stomatologa. Nie jest ważne, czy odczuwamy jakieś dolegliwości ze strony naszych zębów. Kontrolne wizyty powinny być dla nas zupełnie normalne i odbywać się co pół roku. Dzięki temu stomatolog będzie mógł systematycznie sprawdzać stan naszego uzębienia i przede wszystkim będzie w stanie szybko zareagować, gdy dzieje się coś niepokojącego.
Próchnica bowiem rozwija się w bardzo szybki sposób, a wszelkie ubytki najlepiej leczyć natychmiast. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnego bólu. Stomatolog może również wykonać bardzo przydatne dla każdego zabiegi, takie jak skaling, piaskowanie czy fluoryzacja zębów.