plamy na ciele

Fioletowe plamy na ciele – co oznaczają?

Artykuł zaktualizowany 1 lutego 2023


Czasami na ciele pojawiają się rozmaite plamy. Mogą one mieć różny kształt, wielkość oraz barwę. To nie tylko wynik upadku, czy stłuczenia, ale niekiedy też objaw poważnej choroby. Zmiany na skórze występują w zasadzie z wielu powodów, dlatego nie należy ich nigdy lekceważyć. Co oznaczają fioletowe plamy na ciele? Koniecznie sprawdź!


Fioletowe plamy na nogach

Bardzo często fioletowe plamy występują na nogach. Dlaczego? To miejsce na ciele jest niezwykle narażone na stłuczenia. Zmiany skórne w tym kolorze to niekiedy zwyczajne siniaki powstałe na skutek silnego uderzenia bądź upadku. Samoistnie znikną po kilku dniach lub tygodniach w zależności od wielkości.

Fioletowe plamy na nogach tworzą się głównie u osób, które mają cechę wrodzoną, albo borykają się z problemem krzepliwości. Niekiedy jednak to oznaka poważnego schorzenia, na przykład symptom choroby von Willebranda, czy wrodzonej kruchości naczyń. U dzieci może to być objaw zespołu Henocha-Schonleina, tutaj plamom towarzyszy dodatkowo ból brzucha, głowy oraz stawów.

Natomiast fioletowe wybroczyny, czyli plamki nieprzekraczające 3 mm są spowodowane wynaczynieniem krwi. Znajdziemy je najczęściej w większej ilości, czyli występują w grupach, poprzez to nieco przypominają wysypkę. Warto wykonać badania, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia, między innymi takie jak zakażenie septyczne. Ich przyczyną może być również niedobór Witaminy C w organizmie.

Fioletowe plamy na ciele to też czasem objaw wychłodzenia organizmu, a nawet oznaka słabego przepływu krwi.

Fioletowe plamy na twarzy

Wiele osób boryka się także z fioletowymi plamami na twarzy. Bywa, że te zmiany to efekt długotrwałego leczenia trądziku bądź stosowania silnych kwasów złuszczających. Wizyta u dermatologa i odpowiednie leki zniwelują te nieestetyczne ślady.

Fioletowe plamy na twarzy najczęściej widać pod oczami. Może to być wrodzona genetycznie przypadłość, albo oznaka zmęczenia, czy nieprzespanej nocy. Kup w drogerii, tudzież w aptece specjalny krem pod oczy, który zmniejszy obrzęk, a dodatkowo rozjaśni powstałe przebarwienia. Możesz spróbować także zamaskować fioletowe plamy makijażem – potrzebny będzie korektor, podkład oraz rozświetlacz.

Fioletowo-brązowe przebarwienia to nieraz symptom fotoalergii. To wskazówka od organizmu, że uczula nas alkohol, substancje światłoczułe lub naturalne składniki, na przykład zioła zawarte w kosmetykach. Wystarczy przestać stosować nowy krem, maseczkę, albo perfumy. Po odstawieniu alergenu skóra samoistnie powinna wrócić do swojej pierwotnej barwy.

Plamy na twarzy można zlikwidować poprzez stosowanie zabiegów kosmetycznych, takich jak peelingi chemiczne, krioteriapia i laserowe usuwanie przebarwień. Choć trzeba to skonsultować z dermatologiem, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań.

Fioletowe plamy na piersiach

Właściwie na każdym fragmencie ciała możemy znaleźć fioletowe plamy, także na piersiach. Przebarwienia na biuście to niestety, może być symptom raka. Wcale nie muszą pojawiać się guzki ani inne popularne objawy nowotworu, mogą być jedynie barwne zmiany skórne. Koniecznie udaj się do lekarza, aby wykluczyć tę groźną chorobę.

Fioletowe plamy na piersiach mogą także wskazywać na podrażnienia skóry bądź alergie na kosmetyki lub środki piorące. Proszek, płyn do płukania, materiał stanika, dezodorant, perfumy – wiele czynników jest odpowiedzialnych za nieestetyczne przebarwienia powstające w tej okolicy ciała.

U kobiet starszych w organizmie dochodzi do nierównomiernego rozłożenia pigmentu, w tym na skórze piersi. To prowadzi do przebarwień o różnym odcieniu, także fioletowym.

Sino-fioletowe znamiona występują nagminnie u kobiet karmiących piersią, przede wszystkich u tych stosujących laktator. Urządzenie zarówno ręczne, jak i mechaniczne może powodować pojawianie się licznych siniaków o różnych rozmiarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *