kamper

Dlaczego warto wypożyczyć kampera, zamiast go kupować?

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Podróżowanie i zwiedzanie miejsc i okolic kamperem staje się coraz bardziej popularnym sposobem spędzania wakacji w naszym kraju. Taka turystyka daje dużą swobodę wyboru i wolność, ponieważ podróżując kamperem możemy więcej zwiedzić i jechać tam gdzie chcemy. Przy okazji w każdym momencie możemy zmienić swoje plany turystyczne lub ulec tzw. potrzebie chwili.


Czym jest kamper?

Dawniej popularne było zwiedzanie naszego kraju i  Europie własnym samochodem osobowym z przyczepioną przyczepą campingowa. Obecnie kamper zastąpił tę opcję, ponieważ jest to autonomiczny i zintegrowany samochód turystyczny.

Auto jest zbudowane i wyposażone tak, aby zapewnić przestrzeń oraz niezbędny sprzęt do zamieszkania w nim na czas podróży. Dlatego jest to pojazd przygotowany jednocześnie do podróżowania w nim i mieszkania. Kampery na początku były popularne w USA i Wielkiej Brytanii, ale szybko znalazły swoich wielbicieli również w innych krajach na świecie.

Podróż kamperem – kupić, czy wynająć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy ona od wielu czynników. Dlatego warto się zastanowić nad wadami i zaletami obydwu opcji. Zatem czy warto mieć własnego kampera.

Własny pojazd turystyczny ma wiele zalet. Otóż możemy się nim wybrać na wypad weekendowy w dowolne miejsce i jesteśmy zupełnie niezależni. Może to być po prostu spontaniczna decyzja na zasadzie: „wsiadamy i jedziemy”.

Niemniej jednak posiadanie na własność kampera niesie za sobą pewne aspekty ekonomiczne. Sam pojazd nie jest tani, nowy kamper kosztuje ok. 200 – 300 tys. złotych. Oczywiście można kupić używany, ale też nie są to o wiele niższe koszty, bo używane auto może się psuć. Koszty eksploatacji, serwisu i opłat również są dużo większe niż w przypadku samochodu osobowego. Zatem zakup kampera na własność ma sens, gdy jesteśmy zapalonymi podróżnikami, lubimy częste wypady i wycieczki na własną rękę.

Jeżeli jesteśmy amatorami i chcemy rozpocząć naszą przygodę w kamperem, to warto wtedy go wynająć. Taki wynajem wiąże się z pewnymi formalnościami, które należy załatwić. Gdy zgłosimy się do profesjonalnej firmy, to wynajem takiego samochodu będzie zdecydowanie uproszczony, bo sam najemca minimalizuje takie formalności, o ile się da. Zatem nie potrzebujemy dużo czasu, aby wynająć takie auto na podróż w nieznane. Zalet takiego rozwiązania jest bardzo wiele.

Najem kampera relatywnie nie jest olbrzymim kosztem. Jeżeli planujemy raz w roku wyjechać na 2 do 4 tygodni, to jest to lepsza opcja niż jego kupno. Kupno kampera to jedno, a koszty związane z jego posiadaniem to druga sprawa. Gdy nasze auto przez większość roku ma stać nieużywane w garażu, to zupełnie nam się to ekonomicznie nie opłaca. Nie jest to typ samochodu, którym będziemy poruszać się na co dzień. Oprócz ponoszonych kosztów trzeba go odpowiednio zabezpieczyć na okres czasu, kiedy nie będziemy go używać. Jeżeli nie mamy odpowiedniego zaplecza np. domu i posesji z odpowiednio dużym garażem, to musimy zlecić przechowywanie lub wynająć odpowiednie miejsce.

Ponadto gdy chcemy rozpocząć naszą przygodę z kamperem, a sami jeszcze nie wiemy, czy taka forma turystyczna się u nas sprawdzi, to warto najpierw wypożyczyć i spróbować, jak wyglądają takie wycieczki, a potem na przyszłość  myśleć o jego zakupie.

Taką usługę oferuje miedzy innymi wypożyczalnia kamperów SpeedCamp z Rzeszowa. Zachęcamy do przyjrzenia się bliżej ich ofercie!

Dodaj komentarz