darmowy-internet-za-granica

Jak mieć darmowy internet za granicą?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Wybierasz się za granicę i nie wiesz, ile będziesz płacić za mobilny internet oraz połączenia z osobami w kraju? Ponieważ ostatnio pojawiły się nowe regulacje dotyczące roamingu, dobrze upewnić, jaki jest rzeczywisty koszt takich połączeń i surfowania w sieci.


Darmowy internet dla jadących za granicę

Dzięki wprowadzonej w 2017 roku zasadzie „roam like at home”, osoby jadące do krajów Unii Europejskiej mogą korzystać ze swoich urządzeń mobilnych za granicą w taki sam sposób, jak w kraju.  Czy to się sprawdza w praktyce? Przeglądając oferty sieci komórkowych, można dojść do wniosku, że niekoniecznie. Co prawda będąc w krajach UE, korzystasz ze swojego numeru tak samo jak Polsce i zachowujesz przypisane do swojej oferty nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y oraz pakiet internetu w telefonie, jednak wiele sieci złożyło wnioski o możliwość nałożenia dodatkowych opłat za roaming oraz udostępnia mniejszy limit danych osobom znajdującym za granicą.

Ile dopłacamy? Wysokość dodatkowych opłat zależy od oferty konkretnego operatora. W najlepszej sytuacji są osoby mające długoterminowe abonamenty bez limitu. W ich przypadku dodatkowe opłaty są zazwyczaj niewielkie. Jednak w przypadku abonamentu z limitem danych, za każdy dodatkowy gigabajt powyżej niego może być naliczana opłata w wysokości nawet kilku euro. Na największe koszty mogą liczyć osoby używające kart pre-paid.


Oferty sieci komórkowych – na co zwrócić uwagę?

Wszystkie informacje dotyczące dodatkowych opłat za roaming poza Polską oraz związane z wykorzystaniem internetu powinny znajdować się na stronie danego operatora. Warto zwrócić uwagę na koszty związane z konkretnymi krajami – zwłaszcza jeżeli wybieramy się poza Unię. W takich przypadkach koszt połączenia jest naliczany w inny sposób i może wynieść nawet kilkanaście złotych za minutę. A ponieważ nikt nie lubi mieć przykrych niespodzianek związanych z kosztami, warto wiedzieć wcześniej, jakiego rachunku można się spodziewać.

Nie oznacza to jednak, że trzeba się bać opłat za korzystanie ze swojego smartfona za granicą. Koszty zazwyczaj są niewielkie, więc można swobodnie dzwonić, SMS-ować i przeglądać sieć.


 

Dodaj komentarz