zastawa

Czym kierować się przy wyborze zastawy stołowej?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zakup zastawy stołowej jest jednym z tych elementów, który pojawia się podczas przeprowadzki do nowego mieszkania czy po wybudowaniu domu. Konieczność wyposażenia się w elegancki serwis w dużej mierze wynika z takich kwestii jak częste przyjmowanie gości, powiększenie rodziny, czy organizowanie przyjęć.

W pewnym momencie możemy też po prostu poczuć potrzebę zaopatrzenia się w odpowiedni komplet, pomimo tego, że na co dzień nie przywiązywaliśmy uwagi do tego typu kwestii. Czym należy kierować się podczas zakupu?


Po pierwsze jakość

Co do zasady, zastawa stołowa powinna wystarczyć na wiele lat. Niektórzy korzystają z niej tylko podczas wyjątkowych okazji, takich jak święta czy spotkanie rodzinne, inni eksploatują ją na co dzień. W każdym przypadku warto postawić na serwis charakteryzujący się wysoką jakością wykonania. Dzięki temu będzie służył nam przez długi czas, wykazując się odpornością na działanie środków czyszczących. Jakość porcelany i sztućców wpływa na ich walory estetyczne, co z pewnością nie umknie zaproszonym gościom.


Funkcjonalność ma znaczenie

Komfort użytkowania i łatwość mycia to kolejne istotne czynniki, które w bezpośredni sposób przekładają się na częstotliwość użytkowania zastawy stołowej. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, czy poszczególne elementy serwisu mogą być myte w zmywarce. Dzięki temu będzie łatwiej utrzymać je w czystości. Istotnym aspektem jest także obecność różnego rodzaju wyżłobień i wypustek, w których może gromadzić się brud. Jeśli wpadnie nam w oko tego rodzaju zastawa stołowa, należy poważnie zastanowić się nad jej kupnem, bowiem może się okazać, że jej użytkowanie będzie uciążliwe. Zwracając uwagę na funkcjonalność, weźmy pod uwagę również takie kwestie jak rozmiar elementów wchodzących w skład serwisu i to, czy aby na pewno mieszczą się do zmywarki i na półkach.


zastawa na stole

Walory estetyczne

Oczywiście dokonując wyboru zastawy stołowej, oprócz typowo praktycznych kwestii musimy zwrócić uwagę również na jej wygląd. Serwis nie tylko musi się nam podobać, ale dodatkowo powinien komponować się z przyjętym stylem w mieszkaniu, czy nawet w samej kuchni. Estetyka serwisu wpływa również na charakter samej potrawy i to czy po prostu wygląda ona smacznie. Jeśli mieszkanie jest urządzone w minimalistycznym stylu można postawić na proste kształty i uniwersalną biel bez dodatkowych zdobień. Do wnętrz o rustykalnym charakterze przeznaczone są ozdobne serwisy, na przykład z kwiatowym motywem lub ludowymi wzorami.

Dobór wielkości

Bardzo ważnym aspektem jest wybór zastawy, która jest dopasowana do naszych faktycznych potrzeb. Kupowanie rozbudowanych serwisów składających się z wielu elementów jest zupełnie nieuzasadnione jeśli wiemy, że nie będziemy wykorzystywać ich w całości lub gdy w ogóle nie użytkujemy niektórych akcesoriów. Z tego powodu szkoda, aby na pięknej zastawie gromadził się kurz. Jeśli nie jesteśmy pewni co do konieczności zakupu poszczególnych elementów, zacznijmy od zaopatrzenia się w najbardziej podstawową wersję. Podczas użytkowania przekonamy się co jeszcze jest nam potrzebne lub utwierdzimy się w przekonaniu, że mamy już wszystko, co niezbędne.


Co w zastawie?

Podstawowa zastawa stołowa składa się z elementów takich jak głębokie i płytkie talerze, deserowe, a nieraz nawet talerze do serwowania potraw w postaci wazy do zupy, salaterek czy bulionówki. W niektórych serwisach dostępne są również różnego rodzaju sztućce, kieliszki do odpowiednich trunków oraz szklanki przeznaczone zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *