szczoteczka-soniczna

Czym jest ultradźwiękowa szczoteczka soniczna?

Artykuł zaktualizowany 31 stycznia 2022


Któż z nas nie marzy o zdrowych i śnieżnobiałych zębach? Lśniące zęby nie są domeną wyłącznie gwiazd Hollywood – dzięki odpowiedniemu podejściu do tematu oraz właściwemu doborowi szczoteczki jak i pasty, każdy z nas może cieszyć się pięknym uśmiechem. Wybór dobrej, dobranej do naszych potrzeb szczoteczki do zębów jest szczególnie istotny w trosce o higienę jamy ustnej i kondycję zębów.

Na szczęście na rynku mamy dzisiaj naprawdę ogromny wybór – zaczynając od szczoteczek manualnych o zróżnicowanym stopniu twardości, po coraz popularniejsze szczoteczki elektryczne. W ostatnim czasie do świadomości wszystkim, którzy dbają o swój uśmiech, przebojem wdarły się tak zwane szczoteczki ultradźwiękowe.


Co to są szczoteczki ultradźwiękowe?

Szczoteczka ultradźwiękowa to wyjątkowy rodzaj elektrycznej szczoteczki do zębów. Poprzez zastosowanie fal ultradźwiękowych jest bardzo delikatna i jednocześnie zapewnia wysoką skuteczność czyszczenia zębów. Szczoteczka ultradźwiękowa w odróżnieniu od innych szczoteczek elektrycznych dostępnych na rynku nie czyści zębów poprzez ścieranie mechaniczne, ale poprzez emitowane przez nią fale ultradźwiękowe, które rozbijają łańcuchy bakterii.

Czym wyróżniają się ultradźwięki?

Ultradźwięki to bardzo delikatne, niesłyszalne dla człowieka fale dźwiękowe o częstotliwości przekraczającej 20 000 Hz. Są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny, a ich bezpieczeństwo i skuteczność została potwierdzona przez liczne ośrodki badawcze na całym świecie. Znalazły także zastosowanie właśnie w dziedzinie higieny jamy ustnej.

Zalety stosowania szczoteczki ultradźwiękowej

Osoby korzystające ze szczoteczek ultradźwiękowych zwracają uwagę przede wszystkim na to, że zęby wydają się być zdecydowanie bardziej czyste niż w przypadku używania manualnej szczoteczki czy też nawet innego rodzaju elektrycznej szczoteczki. Fale ultradźwiękowe skutecznie usuwają płytkę nazębną i docierają do miejsc, do których nie sposób dotrzeć zwykłą szczoteczką. Jest to gwarancja, że pozbędziemy się resztek pokarmu, które mogą znaleźć się w przestrzeniach międzyzębowych. Dokładne czyszczenie zębów, zwłaszcza z resztek pokarmu, które zalegają w szczelinach naszych zębów to absolutna podstawa w trosce o higienę jamy ustnej. To właśnie te miejsca są siedliskiem bakterii, które mogą powodować próchnicę oraz inne choroby.

Co więcej, dzięki falom ultradźwiękowym docieramy również do miejsc powyżej jak i poniżej linii dziąseł, w których również zbierają się niebezpieczne bakterie oraz płytka nazębna. Oczywiście jednym z największych atutów szczoteczki ultradźwiękowej jest to, że ta technologia pomaga dbać o zęby w zdecydowanie mniej inwazyjny sposób. W przypadku tego typu sprzętu do higieny jamy ustnej nie ma mowy o problemach ze ścieraniem szkliwa, co może zdarzyć się jeśli chodzi o inne, bardziej “agresywne” szczoteczki elektryczne, dlatego jest to rozwiązanie polecane również osobom z problemami nadwrażliwości zębów.

Czy wystarczy samo używanie szczoteczki ultradźwiękowej?

Kiedy już zdecydujemy się na używanie szczoteczki ultradźwiękowej może okazać się, że nie musimy za każdym razem używać nici dentystycznej. Co więcej, sporo osób ma problemy z używaniem nici, ze względu na wrażliwe dziąsła – i tutaj właśnie doskonałym rozwiązaniem będzie szczoteczka wykorzystująca fale ultradźwięków, która nie podrażni dziąseł i idealnie zastąpi nić. Podobnie ma się sprawa z irygatorem, który wykorzystuje strumień wody pod dużym ciśnieniem do usuwania resztek pokarmu z przestrzeni między zębami.

Okazuje się zatem, że używanie szczoteczki emitującej ultradźwięki rozwiązuje wiele problemów – zaczynając od wrażliwych zębów i dziąseł. Co niezmiernie ważne, każdy może używać tego rodzaju szczoteczki, jeśli zależy mu na zdrowym i pięknym uśmiechu, gdyż jest ona bardzo delikatna i nie ma obawy o ścieranie szkliwa czy mikrourazy. Przeciwskazaniem stosowania szczoteczek ultradźwiękowych jest posiadanie rozrusznika serca itp. Nie ma też badań nad wpływem używania szczoteczek ultradźwiękowych na kobiety w ciąży.

Podobne działanie (ale bez przeciwskazań) wykazują szczoteczki soniczne. Dokładne czyszczenie jamy ustnej, zwłaszcza z resztek pokarmu oraz pełne bezpieczeństwo dla zębów i dziąseł – taką właśnie gwarancję daje nam używanie szczoteczki sonicznej. Warto się wiec zastanowić także nad tego typu rozwiązaniem do higieny jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *