KSeF i JPK

Czy KSeF zastąpi JPK?

Artykuł zaktualizowany 6 lutego 2024

Polskie Ministerstwo Finansów zapowiedziało obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) dla czynnych podatników VAT, jednak po ostatnich zmianach termin jego wprowadzenia nie jest znany. Niemniej w związku z tym wiele firm zastanawia się, czy KSeF zastąpi w przyszłości JPK (Jednolity Plik Kontrolny). W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii i sprawdzimy, czy KSeF zastąpi JPK w Polsce.

KSeF i JPK – co to jest?

KSeF to system do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. Z kolei JPK jest zbiorem danych o transakcjach gospodarczych, które wystawiają i otrzymują podatnicy VAT. JPK składa się z kilku plików, takich jak JPK_V7K, JPK_VAT, JPK_FA i JPK_PP.

Czy KSeF zastąpi JPK?

Zgodnie z opublikowanymi informacjami KSeF nie zastąpi JPK. Konieczność wysyłania JPK VAT-owskiego będzie obowiązywać i to się nie zmieni, bo to wystawiający fakturę decyduje, czy ta faktura rodzi obowiązek podatkowy dzisiaj, czy w przyszłym miesiącu, a w JPK to jest wykazane. 

Możliwe scenariusze rozwoju

Oczywiście w przyszłości możliwe są dwa scenariusze rozwoju:

  • Mało prawdopodobne – KSeF całkowicie zastąpi JPK: W tym scenariuszu KSeF stanie się jedynym systemem do raportowania transakcji gospodarczych dla podatników VAT. W takim przypadku JPK zostanie zlikwidowany.
  • Prawdopodobne – KSeF i JPK będą funkcjonować równolegle: W tym scenariuszu KSeF będzie wykorzystywany do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych, a JPK będzie nadal wykorzystywany do celów kontrolnych.

Znaczenie dla pracowników działów księgowych

Niezależnie od tego, czy KSeF zastąpi JPK, pracownicy działów księgowych muszą być na bieżąco ze zmianami w przepisach dotyczących tych systemów. Centrum Verte oferuje szkolenia KSeF dla księgowych, które obejmują zagadnienia takie jak:

  • Podstawy KSeF
  • Wystawianie faktur w KSeF
  • Otrzymywanie faktur w KSeF
  • Rozwiązywanie problemów z KSeF

Podsumowanie

Analizując prognozy KSeF prawdopodobnie nie zastąpi JPK, gdyż KSeF dotyczy innych kwestii. Np. KSeF nie będzie posiadał wszystkich niezbędnych informacji, aby wygenerować prawidłowe rozliczenie VAT. Wynika z tego, że KSeF i JPK będą funkcjonować równolegle, dlatego też pracownicy działów księgowych powinni być na bieżąco ze zmianami w przepisach dotyczących tych systemów. Chcesz się doszkolić w zakresie nowego systemu fakturowania? Sprawdź ofertę Centrum Verte na szkolenia KSeF.

Artykuł promocyjny.

Dodaj komentarz