nowy lad

Nowy nowy Polski Ład? Zmiany mają wejść już w lipcu

Artykuł zaktualizowany 18 maja 2022


Początek nowego roku miał być przełomowy dla obywateli polski – według obecnego rządu, który wprowadził w życie nowy program. „Gwarancja korzyści”, o której mówił premier, nie spełniła jednak wszystkich oczekiwań – rząd zdecydował się więc na kolejne zmiany. Zmiany, które swoją drogą mają kosztować 15 miliardów złotych, mają wejść w życie już w lipcu tego roku. Rząd podkreśla jednak, że zastosuje rekompensatę dla wszystkich samorządów, które utracili w związku z nową reformą swoje dochody. O jakich zmianach tutaj mowa? No i czy w jakiś sposób da się za nimi nadążyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.


Propozycje zmian – koniec z ulgą dla klasy średniej?

Polski Ład, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku, miał zapewnić wiele korzyści, z których mogliby korzystać wszyscy. Z czasem okazało się jednak, że nowe zasady nie działają tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Z tego właśnie względu rząd zaproponował kolejne zmiany – oraz przywrócenie niektórych zasad, które obowiązywały jeszcze przed Ładem.

Jednym z głównych aspektów, jakie mają ulec zmianie, jest stawka PIT. Od lipca ma nastąpić jej obniżka – z 17% do 12%. Stawka ta obejmuje dochody osiągane przez pracowników, zleceniobiorców, emerytów, rencistów i przedsiębiorców do poziomu 120 tysięcy złotych. Inna zmiana, która również ma obowiązywać od lipca, to wycofanie ulgi dla klasy średniej – rząd zapewnia, że nawet pomimo likwidacji ulgi podatnicy nie stracą na tej zmianie. A jeżeli stracą, to i tak będą mieć możliwość skorzystania z niej. W jaki sposób? Niestety rząd jeszcze nie określił swojego stanowiska w tej sprawie.

Wśród zmian pojawi się również inny sposób obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiany dotyczą:

  • podatku liniowego,

  • ryczałtu,

  • oraz karty podatkowej.

Ponadto, ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, od lipca nie będą mogli zmienić już formy, jaką rozliczali się np. z ryczałtu na podatek liniowy PIT. Co więcej, rząd planuje wycofać się również ze zmian dla samotnych rodziców – powróci możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem, ale zniknie ulga 1,5 tysiąca złotych. Rząd planuje również przyznanie rekompensat dla organizacji pożytku publicznego oraz samorządów za straty, które mogły osiągnąć po obniżce stawki PIT.

Jak widać, Nowy Polski Ład powoli zaczyna stawać się „Nowym nowym Polskim Ładem”. Możliwe, że w przyszłości pojawią się kolejne zmiany – no, ale czy można się na nie jakoś przygotować?

Biuro rachunkowe – księgowość i rachunkowość w małym palcu

Zmiany w programie, który wraz z początkiem nowego roku wprowadził w życie obecny rząd, na bieżąco śledzą takie instytucje, jak biura rachunkowe. Biuro rachunkowe w Warszawie w głównej mierze świadczy usługi dla podmiotów gospodarczych w zakresie prowadzenia takich dokumentów jak np.: księgi rachunkowe, dokumentacja płacowa i kadrowa, a także uproszczona księgowość. Zmiany w Nowym Ładzie również dotyczą tych dokumentów, dlatego każdy, kto nie za bardzo orientuje się w najnowszych rozporządzeniach, może skorzystać z pomocy specjalistów od rachunkowości.

Wybierając biuro rachunkowe, warto zapoznać się z zakresem usług, jakie świadczy. Jeżeli mieszkasz np. w Warszawie, takich instytucji znajdziesz na pewno wiele – Warszawa jest niezwykle obszerna, dlatego o dobrego księgowego nie trudno. To samo tyczy się pozostałych (dużych i średnich) miast.

Zadaniem księgowych jest przede wszystkim wsparcie klienta w sprawach związanych z księgowością i rachunkowością. Udając się do takiego biura, możesz mieć pewność, że uzyskasz fachową pomoc i wsparcie w zmianach dotyczących Polskiego Ładu (i nie tylko). Poradę możesz uzyskać, kontaktując się bezpośrednio z wybranym biurem, pod numerem telefonu bądź mailowo. Możesz również skorzystać z formularza kontaktowego, który znajdziesz na stronie www wybranego biura – najczęściej w zakładce „kontakt”.

Dodaj komentarz