niemowle i mama

Czy biustonosz do karmienia to „must have” przyszłej mamy?

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Przyszłe mamy, które kompletują wyprawkę dla noworodka powinny zadbać również o siebie i swoją wygodę. Przybycie nowego członka rodziny to wielkie wyzwanie. Dlatego na liście zakupów nie może zabraknąć biustonoszy do karmienia – choć można spotkać opinie, że to zbędny wydatek. Warto bliżej zastanowić się, dlaczego zwykły stanik nie sprawdzi się podczas karmienia piersią.


Najważniejsze zalety staników dla młodych mam

Połóg dla organizmu kobiety jest szczególnym i wymagającym okresem. Po porodzie ciało młodej mamy musi się zregenerować. Kobieta będzie odczuwać narastającą wrażliwość swych piersi, a nagromadzony pokarm może przysporzyć dolegliwości. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej bielizny. Biustonosze do karmienia zostały zaprojektowane tak, aby zbierały oraz podtrzymywały całą pierś. Dodatkowo kobieta stale ma swobodny dostęp do swych brodawek by móc nakarmić dziecko bez konieczności zdejmowania stanika. To wielki plus, ponieważ biustonosze do karmienia posiadają odpinane miseczki. Dodatkowo większość wyposażona została w antybakteryjne wkładki, które ograniczają namnażanie się bakterii.

Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem biustonoszy do karmienia?

Sklepy oferują szeroką gamę biustonoszy przyszłej mamie. Przed wyborem należy pamiętać, aby stanik wykonany był z najwyższych jakościowo materiałów – oddychających oraz miękkich. Dobrym wyborem będą biustonosze do karmienia bawełniane lub wykonane z wiskozy. Owe staniki powinny być wygodne podczas noszenia oraz karmienia piersią. Kobieta może zdecydować się na biustonosze: miękkie (bez fiszbin); z elastycznymi fiszbinami; z fiszbinami klasycznymi (usztywniane miseczki); sportowe. Można postawić również na model biustonoszy do karmienia bez fiszbin bocznych, które nie uciskają piersi. Wybór jest ogromny. Wszystko zależy od preferencji młodej mamy oraz wielkości jej biustu.

Rozmiar stanika ma znaczenie

Pierś podczas laktacji może zmieniać swój rozmiar. Dlatego przed zakupem dokonaj odpowiednich pomiarów tak, by stanik spełniał swoją rolę. Źle dobrany biustonosz nie zapewni uczucia komfortu. Zbyt duży nie zbierze i nie usztywni piersi a zbyt mały będzie uciskał biust, co w konsekwencji może zwiększyć prawdopodobieństwo zastojów mleka i przyczyniać się do zapalenia. Dlatego przed zakupem dokonaj odpowiednich pomiarów by stanik spełniał swoją rolę. Należy zmierzyć obwód pod biustem oraz wokół biustu a następnie porównać swoje pomiary z tabelą producenta.

Biustonosz do karmienia jest niezbędnym elementem kobiecej wyprawki. Dobrze dobrany oraz wygodny zapewni młodej mamie komfort oraz spokój, tak ważny przy małym dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *