Spis treści
Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Poród jest najczęściej trudnym przeżyciem dla kobiety. Niektóre kobiety twierdzą, że poród nie był taki straszny, lecz najczęściej wiąże się on z dużym bólem i wysiłkiem. Ważne jest przygotowanie się do porodu, ale również warto wiedzieć, co czeka kobietę po porodzie.
Co to jest połóg i z jakimi dolegliwościami się wiąże?
Połóg to okres 6 tygodni po porodzie, w którym ciało dochodzi do siebie po porodzie. Macica obkurcza się i wydalane są odchody poporodowe oraz występuje krwawienie. Mogą występować dolegliwości bólowe krocza i dolnej części brzucha. Podczas karmienia piersią noworodka mogą zdarzyć się skurcze macicy- jest to normalny objaw.
Jeśli krocze zostało zaopatrzone w szwy, często powoduje to dyskomfort i ból podczas siadania i oddawania moczu. Dlatego zaleca się siadać na poduszce z otworem w środku. Poza tym ważna jest, aby podmywać się często i dokładnie osuszać krocze. Zaleca się także wietrzenie krocza, aby rany szybciej się zagoiły.
Problemy z oddawaniem moczu i stolca
Częstym problemem podczas połogu jest trudność w oddawaniu moczu. Dzieje się tak najczęściej, ze względu na ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Aby wspomóc oddawanie moczu najlepiej pić dużo płynów, dużo spacerować lub polewać krocze wodą podczas oddawania moczu.
Bardzo często pojawiają się problemy z oddaniem stolca po porodzie. Jest to spowodowane zwolnioną perystaltyką jelit lub osłabioną pracą mięśni jelit, które po prostu nie chcą współpracować. Do tego dochodzi strach przed rozejściem się szwów i strach przed bólem podczas oddawania stolca. Wypróżnienie powinno odbyć się najpóźniej w 3 dobie po porodzie. W celu ułatwienia sobie wypróżnienia trzeba pić dużo wody i w miarę możliwości być w ruchu.
Warto sięgnąć po produkty zawierające błonnik, pieczywo pełnoziarniste, suszone śliwki. Można wspomóc się także czopkami glicerynowymi. W przypadku dużych trudności z oddaniem stolca lub przy wystąpieniu zaparć, można zastosować płyn doodbytniczy oczyszczający jelito grube np. Enema, Rectanal, Clisma Lax. Zabieg taki jest nazywany lewatywą.
Co robić w przypadku nawału mlecznego?
Podczas połogu u większości kobiet występują bóle i obrzmienia piersi. Jest to stan przejściowy i normalny, lecz trzeba wiedzieć jak postępować z tzw. nawałem mlecznym. Wtedy organizm zaczyna produkować duże ilości pokarmu, a piersi są nabrzmiałe. Zanim przystawimy dziecko do piersi, warto najpierw odciągnąć nieco pokarmu laktatorem. W czasie nawału mlecznego należy częściej przystawiać dziecko do piersi, a w przypadku bólu i uczucia gorących piersi należy odciągnąć pokarm, do momentu uczucia ulgi oraz przyłożyć liście kapusty do piersi.