mezczyzna na motocyklu

Buty motocyklowe – jak wybrać najlepsze?

Artykuł zaktualizowany 5 września 2023

Końcówka lata i początek jesieni to doskonały czas na przejażdżki motocyklowe. Aby były udane i bezpieczne niezbędny jest odpowiedni strój. Buty motocyklowe są jednym z niezwykle ważnych elementów, o których nie powinniśmy zapominać. Jak jednak znaleźć obuwie, które spełni nasze oczekiwania? Czym sugerować się podczas wyboru butów motocyklowych? Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego wybór butów motocyklowych jest tak ważny?

O ile do zasadności noszenia kasku nie trzeba już nikogo przekonywać a miłośnicy jednośladów coraz chętniej sięga po odzież motocyklową buty wciąż pozostają tematem, do którego wiele osób podchodzi lekceważąco. Tymczasem dobrze dobrane buty motocyklowe męskie odgrywają ogromną rolę zarówno dla komfortu jazdy, jak i dla naszego bezpieczeństwa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stopy są jednymi z części ciała najbardziej narażonych na poważne kontuzje podczas kolizji lub wypadku. wykonane z trwałych materiałów buty zapewniają ochronę przed kontuzjami, takimi jak złamania kostek, stawów i palców. Ponadto, buty motocyklowe zapewniają stabilność podczas jazdy i mają pozytywny wpływ na zachowanie równowagi i kontroli nad pojazdem.

Rodzaje butów motocyklowych

Obecnie wybór obuwia na motocykl jest bardzo szeroki i różnorodny, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć model dopasowany nie tylko do własnych upodobań, ale również stylu jazdy, który preferuje. Wśród najpopularniejszych rodzajów butów motocyklowych wymienić możemy:

  • Turystyczne buty motocyklowe: to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów butów motocyklowych. Doskonale sprawdzają się na długich trasach oraz podczas podróżowania jednośladem. Wyróżnia je lekkość oraz dobra oddychalność przy jednoczesnej, skutecznej ochronie. Posiadają bowiem wzmocnienia na kluczowych obszarach, takich jak kostki i palce.
  • Buty sportowe: przeznaczone głównie do jazdy na torze lub dynamicznej jazdy po krętych drogach. Charakteryzują się lekką konstrukcją, wyprofilowanym kształtem i wzmocnieniami, które zapewniają wysoki poziom ochrony i precyzji w kontroli nad motocyklem.
  • Buty off-road: stworzone dla motocyklistów biorących udział w motocrossie lub jazdach terenowych. Są lekkie, wytrzymałe a przy tym oferują doskonałą przyczepność na grząskich lub kamienistych trasach. Ich konstrukcja jest zoptymalizowana pod kątem ochrony i wytrzymałości.
  • Buty cruiser: idealne dla miłośników motocykli typu cruiser lub chopper. Buty te są zazwyczaj stylowe i eleganckie. Często posiadają zdobienia takie jak frędzle czy metalowe elementy podkreślające motocyklowy styl. Nadal jednak wyposażone są we wzmocnienia na kostkach i palcach, aby zapewnić ochronę podczas jazdy.

Wysoka jakość materiałów

Jednym z najważniejszych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając buty motocyklowe jest to, z jakich materiałów zostały wykonane. Od ich jakości zależy bowiem nasze bezpieczeństwo. Obecnie buty motocyklowe damskie i męskie wykonuje się z wielu różnych materiałów. Klasycznym wyborem jest oczywiście skóra naturalna, która nieodłącznie wiąże się z motocyklowym stylem. Ponadto jest materiałem trwałym, odpornym na ścieranie i zapewniającym doskonałą ochronę przed wiatrem i wodą. Coraz częściej na rynku znajdziemy jednak buty wykonane z materiałów syntetycznych takich jak mikrofibra, Cordura czy Gore-Tex oraz materiałów kompozytowych, wśród których wymienić możemy kevlar, karbon czy tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym. Buty te wyróżnia lekkość a przy tym duża wytrzymałość.

Komfort i dopasowanie

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę wybierając obuwie motocyklowe jest jego dopasowanie do stopy. Buty nie mogą być szerokie i za luźne, powinny ciasno opinać stopę z każdej strony jednocześnie jednak zapewniając nam wygodę. Dobre buty motocyklowe posiadają profilowane podeszwy i usztywniające elementy ochronne w kostce by zapewnić nam komfort a jednocześnie chronić w razie upadku. Równie ważnym aspektem jest przyczepność butów motocyklowych. Dobre modele, na które warto zwrócić uwagę będą dobrze zapewniać stabilność na różnych rodzajach nawierzchni, w tym również na mokrym lub zabrudzonym olejem podłożu. Ponadto warto upewnić się, czy obuwie posiada otwory wentylacyjne, które zapewnią skórze możliwość oddychania i odprowadzania wilgoci oraz są wykonane z materiałów, które nie przepuszczają wody. Pozwoli nam to na wybór takiego obuwia, które spełni wszystkie nasze oczekiwania niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *