automatyka

Automatyka przemysłowa – co warto o niej wiedzieć?

Artykuł zaktualizowany 29 kwietnia 2022


Zastanawiasz się nad studiami z automatyki przemysłowej? A może jesteś właścicielem firmy produkcyjnej i odpowiadasz za wdrożenia nowoczesnych narzędzi? Automatyka przemysłowa to przyszłość przedsiębiorstw, a tym samym doskonały kierunek kształcenia. Na czym polega i jak usprawnia dotychczasowe metody wytwarzania towarów?


Automatyka przemysłowa a przemysł 4.0

Automatyka przemysłowa to według podstawowej definicji dział automatyki, który traktuje o automatyzacji procesów produkcyjnych oraz przemysłowych i łączeniu ich w wyspecjalizowany system. Ma to na celu zastąpienie pracy ludzkich rąk lub wykonywanie działań niedostępnych dla specjalistów. Elementami systemów automatyki przemysłowej są m.in.:

  • narzędzia i maszyny realizujące produkcję towarów – roboty, urządzenia montażowe, linie produkcyjne, systemy pakujące i paletyzujące, prasy, urządzenia do bliskiego transportu,
  • urządzenia kontrolne oraz pomiarowe – wszelkiego rodzaju czujniki, mierniki czy systemy wizyjne,
  • narzędzia wykonawcze – napędy, silniki, zawory oraz pompy,
  • urządzenia sterujące,
  • oprogramowania sterowników,
  • systemy łączności.

Pojęcie automatyki przemysłowej ściśle łączy się z przemysłem 4.0, nazywanym również czwartą rewolucją przemysłową. To etap historyczny, który nastąpił po 3 rewolucji przemysłowej, polega on na łączeniu ze sobą w system wszystkich nowoczesnych narzędzi wdrożonych na hali produkcyjnej, a także rozwiązania pozwalające na stworzenie inteligentnej, zautomatyzowanej fabryki.

Automatyka przemysłowa w działaniu – narzędzia dla nowoczesnej produkcji

Narzędzia wpisujące się w ideę automatyki przemysłowej są w stanie usprawnić procesy produkcyjne, pozytywnie wpływają na jakość wytwarzanych dóbr, zastępują żmudną pracę specjalistów, a także zapobiegają nieplanowanym przestojom dzięki systemie alarmów predykcyjnych.

Inteligentną fabrykę warto wyposażyć w:

  • uczenie maszynowe – zapewnia przewidywalne utrzymanie ruchu maszyn w hali produkcyjnej,
  • systemy wizyjne – służą do cyfrowej oceny parametrów produktu, m.in.: grubości, kształtu, koloru, luminescencji czy faktury wytwarzanych dóbr, porównują je do wzorca i odrzucają wadliwe komponenty,
  • systemy RFID – wspierają automatyczny przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi maszynami i wysyłają je do komputera głównego, wykorzystywane są w największych halach produkcyjnych światowych marek, np. Volkswagena,
  • Balluff Condition Monitoring – to propozycja marki Balluff, specjalistów od robotyki i automatyki przemysłowej. Narzędzia te służą do nieustannego monitorowania i kontrolowania maszyn, dzięki temu ograniczone zostają przestoje oraz niezwykle kosztowne awarie.

Automatyka przemysłowa nie ma tajemnic dla Balluff

Cyfryzacja i inwestycja w nowe technologie to odpowiedź na problemy przyszłości. Chciałbyś poznać bardziej szczegółowe zagadnienia związane z automatyką przemysłową? A może interesują Cię rozwiązania przemysłu 4.0, jakie stosują największe światowe marki z branży spożywczej, medycznej czy automotive? Sprawdź bloga Balluff (innovatingautomation.pl), który jest pełen ciekawych informacji z wnętrza inteligentnych fabryk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *