obrus lniany

Obrusy lniane – czy warto je wykorzystać w domu?

Artykuł zaktualizowany 22 lipca 2021


Nie można mówić o ładnie nakrytym stole, jeśli zabraknie na nim stylowych tekstyliów. W polskiej tradycji na stałe zapisały się serwetki i bieżniki, choć szczególny prym wiodą obrusy lniane. Polecane zarówno do klasycznych wystrojów, jak również tych zaaranżowanych z delikatną nutą nowoczesności.


 Co wpływa na ich popularność obrusów lnianych?

Pierwszorzędną, niejako najważniejszą cechą wznoszącą obrusy lniane na szczyty popularności jest po prostu piękno naturalnych włókien lnianych. Jednak, oprócz tego, że efektownie wyglądają i kuszą klasyczną elegancją, mogą poszczycić się jeszcze wieloma innymi walorami, które w decydującym stopniu sprawiają, że nie mają sobie równych wśród innych tekstyliów stołowych. Po pierwsze – są trwałe i wytrzymałe. Co ciekawe, nawet dwukrotnie bardziej niż obrusy bawełniane.

Po drugie, wykazują się plamoodpornością, co znaczy, że nie przyjmują zabrudzeń, nie stwarzając trudności w codziennym użytku. Co więcej, obrusy lniane są antyalergiczne. Sprzyjają ochronie środowiska, wspierają polskie rolnictwo oraz przemysł tekstylny. Szybko wchłaniają wodę, ale równie prędko ją oddają. Częste pranie uszlachetnia włókna, dzięki czemu stają się mocniejsze i gładsze. Stanowią idealną propozycją dla osób ceniących eko-design. Len bowiem jest naturalny i biodegradowalny.


Obrusy lniane w wielu odsłonach

Kolejnym, nie wspomnianym wcześniej atutem obrusów z lnu jest uniwersalność. To znaczy, że doskonale prezentują się na wszystkich stołach, bez względu na panujący styl. Kluczowym wyznacznikiem jest jednak ich kolor. O ile białe w imponujący sposób podkreślą piękno klasycznych i prowansalskich wnętrz, o tyle modele w barwie imitującej naturalne włókna okażą się niezastąpione w aranżacjach skandynawskich i rustykalnych. Za sprawą surowego charakteru oraz specyficznej barwy, w najlepszym stopniu wyeksponują piękno wnętrz zaprojektowanych w tym wydaniu. Obrusy z lnu mogą występować także w wersji kolorowej. W takim charakterze odnajdą się w wielu domowych przestrzeniach, których właściciele cenią ekologiczne podejście do życia.


Dlaczego są drogie?

Pośród wielu zalet, jakimi niezaprzeczalnie mogą poszczycić się obrusy lniane, jedynym mankamentem wydaje się być cena. Nie trudno się temu dziwić, zważywszy że tego typu nakrycia wykonywane są z tkaniny naturalnej, której pozyskiwanie nie należy do rzeczy łatwych i nieskomplikowanych. Nie sposób zatem oczekiwać, że ich cena będzie równała się obrusom poliestrowym. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę ich niezaprzeczalną wytrzymałość i trwałość, zakup obrusu lnianego okazuje się być inwestycją na lata, która – co więcej – bardzo szybko zwróci się, gdybyśmy stawiali na tanie i gorsze jakościowo obrusy, które nie posłużą na długo.


 

Dodaj komentarz