Jak skutecznie usunąć blizny?

jak skutecznie usunąć blizny

Blizny mogą szpecić i mogą być powodem kompleksów. Można jednak się ich pozbyć dzięki nowoczesnym zabiegom dermatologii estetycznej.


Blizną nazywa się zmianę skórną, która najczęściej jest następstwem uszkodzeń skóry właściwej. W miejscu uszkodzenia dochodzi wtedy do zastąpienia skóry tkanką łączną włóknistą.

W zależności od sposobu powstania blizna może mieć różną wielkość i kształt. Może mieć charakter przerostowy, gdy ilość tkanki włóknistej jest większa niż ilość tkanki zniszczonej, ale również może mieć charakter zanikowy, czyli tkanki tej może być mniej.


Najczęściej spotykane rodzaje blizn:

 • blizny pourazowe – powstają po oparzeniach, ranach powypadkowych, dużych skaleczeniach, na ogół są twarde i uwydatnione, mogą być także bolesne i mają skłonność do wysuszania się
 • blizny pooperacyjne – są efektem operacji, mogą być miękkie, ale mogą również twardnieć i wychodzić poza powierzchnię skóry
 • blizny potrądzikowe – nazywane też bliznami zanikowymi, powstają jako efekt zmian trądzikowych na twarzy

Nie można w pełni przewidzieć tego, jak ostatecznie będzie wyglądała blizna. Warto jednak pamiętać o tym, że w dużej mierze to właśnie od pacjenta zależy jej ostateczny wygląd. Właśnie dlatego lekarze zalecają odpowiednią pielęgnację blizn, na przykład specyfikami zawierającymi silikon, który pomaga w ochronie blizny, wspomaga jej gojenie i zmniejsza dyskomfort.

Co jednak zrobić wtedy, gdy blizna jest już uformowana, ale nie wygląda estetycznie?


Czytaj dalej – Naturalne soki kluczem do zdrowia


Blizny można zlikwidować

Dzięki nowoczesnym zabiegom dermatologii estetycznej możliwe jest skuteczne usuwanie blizn różnego pochodzenia – zarówno blizn niewielkich, jak również tych, które są bardziej rozległe.

W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia laserowe, które pozwalają na praktycznie całkowite usunięcie większości blizn lub też na znaczne zredukowanie ich wielkości oraz koloru dla lepszego efektu estetycznego. W efekcie skóra w obrębie blizny staje się jednolita i gładsza.

Do zabiegów stosuje się głównie lasery frakcyjne CO2, które powodują mikrouszkodzenia skóry w obszarze zabiegowym. Prowadzi to do odparowania oraz koagulacji tkanki, a tym samym do aktywacji procesów regeneracji skóry przez stymulację kolagenu. W rezultacie blizna przestaje być widoczna.

Emitowana przez laser wiązka dociera nawet do głębszych warstw skóry, a tym samym pozwala na usuwanie nawet tych głębokich i rozległych blizn.


Zalety zabiegów laserowych na blizny:

 • maksymalna skuteczność w usuwaniu różnych typów blizn
 • skrócenie okresu gojenia się skóry
 • eliminacja ryzyka infekcji
 • brak bólu lub niewielki odczuwalny ból podczas zabiegu
 • możliwość stosowania na wszystkich typach skóry

W wielu przypadkach wystarcza tylko jeden zabieg laserowy, aby doprowadzić do usunięcia blizny. Jeśli jednak efekt nie jest wystarczający, wówczas stosuje się pełną terapię, która składa się z serii 3 zabiegów przeprowadzanych co miesiąc. Liczba zabiegów może być większa w zależności od stanu skóry oraz indywidualnych predyspozycji.


Przed zabiegiem laserowego usuwania blizn

Pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty w zakresie dermatologii estetycznej, który zaleci odpowiednie przygotowanie do zabiegu w trakcie wizyty konsultacyjnej.

Zalecane jest unikanie opalania się i korzystania z solarium przed zabiegiem, a także na minimum miesiąc po zabiegu. Wskazane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF. Po zabiegu należy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne dla zregenerowania skóry oraz zachowania efektu.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania blizn:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • świeża opalenizna
 • aktywne infekcje, na przykład opryszczka
 • tendencje do powstawania keloidów – bliznowców
 • zaburzenia krzepnięcia
 • niektóre choroby przewlekłe, na przykład łuszczyca, fotodermatozy, cukrzyca, niektóre choroby autoimmunologiczne
 • choroby serca, w tym wszczepiony rozrusznik serca
 • choroby nowotworowe
 • leczenie izotretynoiną – zabieg można wykonać po 6 miesiącach od zakończenia leczenia

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Galena z Bielsko-Białej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*