zbliżenie na zegarek na dłoni mężczyzny w eleganckim garniturze

Jak wybrać zegarek dla mężczyzny?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zegarek naręczny nie od dziś jest istotnym dodatkiem. Co ciekawe przed I Wojną Światową traktowano go raczej jako nieudany zamiennik zegarków kieszonkowych, które wiodły prym w tej dziadzinie. W trakcie I WŚ zaczęto jednak dostrzegać zalety czasomierza noszonego na nadgarstku.

Obecnie zegarki są nie tylko modnym dodatkiem, ale elementem kształtującym wizerunek. Co ważne, przez powszechność urządzeń mobilnych, które zastąpiły analogowe przedmioty, zegarek naręczny wzmocnił swój wpływ na budowanie wizerunku właściciela. Decydując się na kupno czasomierza naręcznego należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.


Rozmiar i kolor zegarka

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze czasomierza jest jego wielkość. Tarcza powinna być dobrana do wielkości nadgarstka. Mimo, że bywały sezony, gdy zegarki z ogromnymi tarczami były na topie, lepiej wybrać bardziej tradycyjny model, który będzie pasował do wielu stylizacji. Kiedyś wielkość męskiego zegarka wahała się między 30 a 35 mm. Obecnie takie rozmiary mają modele dla kobiet. Trzeba wiedzieć, że eleganckie zegarki muszą mieścić się pod mankietem koszuli, dlatego są one mniejsze niż wersje sportowe. Kolor czasomierza także ma ogromne znaczenie.

Za najbardziej eleganckie uważa się połączenie srebrnej koperty, białej tarczy i czarnego skórzanego paska. Do formalnych modeli zalicza się także zegarki ze złotą kopertą i tarczą oraz brązowym paskiem. Jeśli zegarek posiada srebrne elementy – bransoletę, kopertę czy tarczę, inne dodatki ubioru – spinki do mankietów, sprzączka od paska również powinny być srebrne. Kolor paska czasomierza powinien być taki sam jak barwa innych skórzanych dodatków. Ogromny wybór najwyższej klasy zegarków znajduje się na: zegarkicentrum.pl. Dostępne są eleganckie, jak i mniej oficjalne modele czasomierzy.


Tarcza zegarka

Najbardziej minimalistyczne tarcze uważa się za najbardziej eleganckie. Im więcej komplikacji w zegarku, czyli dodatkowych funkcji, tym mniej nadaje się on na uroczyste wyjścia. Modele do garnituru powinny mieć jedynie kalendarz. Zegarki codzienne mogą być wyposażone w dwie – trzy dodatkowe funkcje. Dopiero czasomierze sportowe dają zupełną wolność wyboru.


Trzy podstawowe wersje zegarków: garniturowy, codzienny i sportowy

Reasumując, można powiedzieć, że wyróżniamy trzy główne kategorie zegarków męskich: garniturowy, codzienny i sportowy. Każdy z nich ma swoją specyfikę i nadaje się na różne okazje. Czasomierz do garnituru musi być minimalistyczny pod względem wielkości, i funkcji. Najważniejsza w tym wypadku jest prostota i klasyczna forma. Zegarki pośrednie – codzienne mają więcej funkcji niż garniturowe i są bardziej uniwersalne.

Zazwyczaj taki pośredni czasomierz jest pierwszym w męskiej kolekcji. Można zakładać go do sportowej marynarki, bluzy i polówek. W zegarkach sportowych liczy się funkcjonalność, dlatego mogą one mieć niezliczoną liczbę funkcji i dodatków. Nie ma ograniczeń kolorystycznych, ani wielkościowych.


 

Dodaj komentarz