stylowy meski zegarek

Zegarki męskie – jakie są najważniejsze rodzaje?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Choć dziś godzinę można łatwo sprawdzić, sięgając po smartfona lub zerkając na ekran komputera – zegarek na rękę pozostaje nieodłącznym atrybutem stylizacji modnego mężczyzny. Praktyczny i stylowy zarazem – dopasowuje się do każdej sytuacji. A jak wybrać ten idealny? Pierwszy krok to poznanie rodzajów zegarków męskich, które są dostępne na rynku.


Jakie są rodzaje męskich zegarków?

Zegarek elektroniczny czy tradycyjny? Na skórzanym pasku, a może na bransolecie? Z prostą tarczą, a może wielofunkcyjny? Oferujący minimalistyczny design, a może z vintage’owym posmakiem? Jak widać, wybór nie jest łatwy. Oto kilka informacji, które ułatwią Ci podjęcie trafnej decyzji – zarówno wówczas, gdy kupujesz zegarek dla siebie, jak i kiedy chcesz sprawić wyjątkowy prezent ważnej dla siebie osobie.


Zegarek elektroniczny czy analogowy – jaki wybrać?

zegarek męski

Całkiem niedawno w mediach pojawiła się informacja o tym, że brytyjskie szkoły usuwają z klas zegary analogowe (a więc te z klasyczną tarcza i wskazówkami), ponieważ dzieci i młodzież nie są już w stanie odczytać z nich godziny – przyzwyczajone do elektronicznego sposobu jej wyświetlania. Czy oznacza to, że „analogowe” zegarki męskie odchodzą w zapomnienie? Absolutnie nie! Klasyczny sposób wyświetlania czasu nadal jest w cenie – zarówno ze względu na design, jak i na precyzję. Mechanizmy kwarcowe zamknięte w markowych, szwajcarskich zegarkach, które odmierzają czas z wyjątkową dokładnością, a przy okazji wyglądają intrygująco.

A co z zegarkami elektronicznymi? Najlepiej nadają się dla panów aktywnych, którzy np. biegają czy uprawiają inny sport wysiłkowy. Na szlaku, gdy liczy się każda sekunda, szybkie zerknięcie na tarczę pozwoli poznać aktualny czas.


Skórzany pasek, bransoleta, a może tworzywo sztuczne?

Zdecydowana większość męskich zegarków to te na skórzanym pasku lub metalowej bransolecie. Czy wybór między jednym a drugim typem zapięcia to tylko kwestia estetyki? I tak, i nie. Warto pamiętać, że:

  • skórzany pasek jest nieco bardziej podatny na zniszczenie w wyniku eksploatacji – po kilku latach mogą się na nim pojawić przetarcia, zwłaszcza w miejscu zapięcia, z drugiej strony – jego wymiana na nowy jest łatwiejsza i tańsza niż wymiana bransolety,
  • bransoleta metalowa jest znacznie bardziej wytrzymała i doskonale dopełnia nowoczesne stylizacje – nie zawiedzie nawet przez wiele lat, ale jej dopasowanie do obwodu nadgarstka wymaga zazwyczaj wizyty u zegarmistrza i wymaga sięgnięcia po specjalistyczne narzędzia.

A co z bransoletami z tworzyw sztucznych? Podobnie jak w przypadku elektronicznych wyświetlaczy – sprawdzą się najlepiej w zegarkach sportowych lub sportowo-casualowych. Jeśli jednak chcesz stworzyć bardziej elegancką stylizację – dwie pozostałe opcje wydają się być bardziej zasadne.


Nowoczesny minimalizm, oryginalny design czy klasyka?

zegarek męski sportowy

Zegarek, który trafia na męską dłoń to więcej niż praktyczny gadżet. Jego charakter powinien odzwierciedlać sposób bycia i osobowość właściciela. Dlatego dobierając odpowiedni model, warto wziąć pod uwagę nie tylko jakość i markę, ale także design – zwłaszcza że i producenci z niższej, i z wyższej półki cenowej oferują bogactwo wzorów i kolorów.

  • Minimalistyczne zegarki, w których ilość zdobień została ograniczona niemal do zera to propozycja dla nowoczesnych, młodych mężczyzn, którzy poszukują uniwersalnego czasomierza odpowiedniego na każdą okazję.
  • Eleganckie zegarki z tarczami nawiązującymi do klasycznych modeli z przed lat spodobają się mężczyznom eleganckim, którzy cenią sobie vintage’owe stylizacje.
  • Designerskie zegarki – w nieszablonowych kolorach, z asymetrycznymi tarczami i odważnymi dekoracjami to gadżet, który nada wyrazistości każdej stylizacji. To odpowiednie rozwiązanie dla mężczyzn pewnych siebie i świadomych najnowszych trendów w modzie.

Wniosek? Zanim wybierzesz zegarek, przyjrzyj się nie tylko jego parametrom technicznym oraz cenie, ale także wyglądowi. Wówczas dokonasz zakupu, który Cię usatysfakcjonuje.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *