Siemię lniane w kosmetyce – naturalna pielęgnacja skóry i włosów

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2022


Siemię lniane to brązowe ziarna lnu pospolitego. Dzięki temu, że siemię zawiera cenne składniki odżywcze, w tym minerały i witaminy, to należy do grona tak zwanych produktów superfoods, które cechują się właściwościami prozdrowotnymi. Warto wiedzieć, że siemię lniane coraz chętniej wykorzystywane jest w roli naturalnego preparatu kosmetycznego do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów.


Siemię lniane w kosmetyce

Siemię lniane w postaci gęstego żelu wykorzystywane jest w naturalnej pielęgnacji skóry oraz włosów. Jakie cenne składniki znajdziemy w siemieniu lnianym? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na: kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, sterole roślinne, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy), witaminę E, witaminę K, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód oraz cynk.

Poniżej prezentujemy proste przepisy na domowe maski do włosów, maseczkę do twarzy oraz żel do pielęgnacji naskórka i włosów.

Siemię lniane na skórę

Siemię lniane zawiera substancje, które charakteryzują się silnym działaniem przeciwstarzeniowym, czyli witaminę E oraz lignany. Dzięki temu, że nasiona lnu wykazują działanie antyoksydacyjne, to hamują szkodliwe działanie tak zwanych wolnych rodników, które uszkadzają komórki naszego organizmu, w tym komórki skóry. Natomiast zawartość kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 sprawia, że siemię lniane może być stosowane do skóry trądzikowej i problematycznej, ponieważ wycisza stany zapalne.

Siemię lniane nawilża, wygładza i odżywia skórę. Może łagodzić objawy zmęczenia, podrażnienia, eliminować wypryski skórne i drobne zmarszczki, przyspieszać procesy gojenia się ran. Zalecane jest do każdego typu skóry, a zwłaszcza do cery suchej.

Uwaga: Siemię lniane znajdziemy w składach: kremów do twarzy, balsamów do ciała, maseczek do twarzy, mydeł, żeli pod prysznic, peelingów.

Przepis na podstawowy żel lniany: Żel z siemienia lnianego możemy przygotować na dwa różne sposoby. Nasiona lnu umieszczamy w garnku, zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia oraz gotujemy na wolnym ogniu przez około 10 minut. Pamiętamy o regularnym mieszaniu, a na końcu całość odcedzamy. Żel możemy aplikować na skórę po jego wystygnięciu. Druga metoda zakłada umieszczenie nasion lnu w kubku, zalanie ich gorącą wodą, przykrycie kubka i odstawienia go na noc. Żelu nie musimy odcedzać.

Żel z siemienia lnianego możemy wykorzystać jako:

  • nawilżającą maseczkę do skóry twarzy,
  • maskę do rąk,
  • kompres do ciała,
  • dodatek do kąpieli,
  • żel do golenia nóg.

Poniżej przedstawiamy jeszcze prosty przepis na maseczkę do twarzy, która nawilży, odżywi oraz pomoże w walce z przebarwieniami, które powstały m.in. na skutek działania promieniowania słonecznego.

Przepis na maseczkę do twarzy: Cztery łyżki stołowe zmielonych nasion siemienia lnianego zalewamy połową szklanki ciepłej wody. Całość odstawiamy na około 10 minut – po upływie tego czasu siemię lniane powinno charakteryzować się gęstą konsystencją. Następnie dodajemy sok z połowy cytryny. Mieszankę dokładnie mieszamy, a maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy. Po upływie 20 minut naturalny kosmetyk zmywamy za pomocą letniej wody.

uroda-kobieta

Jak stosować siemię lniane na włosy?

Pielęgnacja włosów z użyciem siemienia lnianego przede wszystkim zalecana jest w przypadku włosów zniszczonych, suchych, farbowanych, łamliwych. Zawarte w siemieniu kwasy tłuszczowe wnikają w głąb naszych włosów, dlatego też skutecznie je odżywiają. Siemię nadaje kosmykom odpowiedniego poziomu wilgoci.

Warto wspomnieć o tym, że siemię lniane może dodatkowo podkreślać naturalny skręt włosów. Również aplikowanie żelu lnianego na skórę głowy pozytywnie wpływa na mieszki włosowe, redukuje łupież, ogranicza nadmierne wypadanie włosów oraz pobudza cebulki do wzrostu. W pielęgnacji ważną rolę odgrywają zawarte w nasionach lnu kwasy tłuszczowe z rodziny omega, pierwiastki śladowe oraz witaminy z grupy B i witamina E. To właśnie dzięki tym prozdrowotnym składnikom nasze włosy będą odżywione, nawilżone, wygładzone oraz błyszczące.

Uwaga: Nasiona lnu wykorzystywane są do produkcji kosmetyków organicznych, m.in.: szamponów do włosów, masek do włosów, odżywek, sprayów.

Przepis na maskę do włosów: Do wykonania maski potrzebujemy garści nasion siemienia lnianego oraz wody. Nasiona zalewamy niewielką ilością ciepłej wody. Następnie mieszankę przykrywamy i pozostawiamy na 15 minut. Z siemienia powinna postać gęsta maź, przypominająca kisiel. Maskę aplikujemy na włosy od wysokości ucha, a kosmyki przeczesujemy grzebieniem – dzięki temu będziemy mieć pewność, że maska została nałożona równomiernie. Po upływie 20 minut zmywamy naturalny preparat za pomocą letniego strumienia wody. Włosy delikatnie odciskamy z nadmiaru wody za pomocą ręcznika – pamiętajmy o tym, aby nie pocierać włosów, tylko delikatnie otulić je ręcznikiem. Na końcu suszymy kosmyki. Maskę możemy również zaaplikować na skórę głowy.

Żel do włosów kręconych i wysokoporowatych: Do wykonania żelu dedykowanego włosom kręconym oraz o wysokim stopniu porowatości potrzebujemy wody i pięciu łyżek stołowych nasion lnu. Możemy również dodać kilka kropli wybranego oleju roślinnego. Do miski wlewamy wodę, umieszczamy w niej sitko z siemieniem lnianym. Nasiona pozostawiamy do namoczenia na czas około 8 godzin. Powstały produkt przekładamy do garnka oraz gotujemy na wolnym ogniu do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Po wystygnięciu nakładamy niewielką ilość żelu na włosy. Naturalny kosmetyk pomoże nam zdefiniować skręt, a także wygładzi i odżywi wysokoporowate kosmyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *