Artykuł zaktualizowany 23 maja 2022
Z artystą kojarzy nam się najczęściej ołówek lub pędzel. Wielu sięga właśnie po te narzędzia, uważając, że cienkopisy są pomocne co najwyżej do sporządzania notatek bądź zaznaczania co ważniejszych fragmentów tekstów. Jednak to wcale nieprawda! Przybory te to idealne narzędzia nie tylko do pisania, ale również rysunku czy kaligrafii.
Cienkopisy sprawdzają się perfekcyjnie w rękach artystów, projektantów i amatorów pięknego pisania. Jednak przed przystąpieniem do realizacji swojego najnowszego pomysłu, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje cienkopisów pomogą nam bardziej niż inne.
Szeroki wybór cienkopisów
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów cienkopisów, różniących się nie tylko kolorem i kształtem, ale także grubością i zakończeniem końcówki. Przejdźmy zatem do opisu poszczególnych kryteriów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając cienkopis do naszego przyszłego projektu:
- Kolor – pierwszą rzeczą, nad którą musimy się zastanowić, jest oczywiście kolor. Czarny zda się lepiej jako zastępstwo dla pióra podczas kaligrafii, kolorowe z kolei nadadzą się wyśmienicie dla amatorów rysunku.
- Kształt – jest to ważny element, od którego zależy nasza wygoda oraz ilość czasu, jaki jesteśmy w stanie spędzić nad rysunkiem. Dla jednych odpowiedni będzie klasyczny, biurowy cienkopis, a inni będą preferować te, które kształtem nawiązują do klasycznego pióra wiecznego.
- Grubość – coś, czego nie powinniśmy pomijać podczas wybierania naszego cienkopisu. Warto zadać sobie pytanie „Co będę rysować?”. Jeśli nasz projekt będzie wymagał nanoszenia cieniutkich linii i rysowania dużej liczby detali, lepiej wziąć najcieńszy.
- Końcówka – bardzo ważne kryterium, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę. Rodzaj końcówki wpływa nie tylko na to, jak łatwo będzie się nam rysować, ale także czy linia będzie pozostawać tej samej grubości (zaokrąglona końcówka). Ścięta metalowa końcówka w cienkopisie sprawdzi się lepiej w momencie, kiedy nasze dzieło wymaga różnej grubości linii, np. w kaligrafii.
Jaki cienkopis wybrać?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Decydujący jest tutaj projekt, do którego planujemy zakupy. Dla amatorów rysunków na pewno przydatne okażą się kolorowe, niezbyt grube cienkopisy, które pozwolą nie tylko urozmaicić kreację, ale także dodać wiele detali, na co nie pozwoliłyby inne przyrządy piśmiennicze. Miłośnicy kaligrafii na pewno docenią ścięte końcówki o większej grubości, zapewniające odpowiednią kompozycję oraz elegancję słowa pisanego.
Wszystko uzależnione jest dodatkowo od tego, czy ma on nam służyć tylko do jednej czynności, np. wspomnianego rysowania, czy może ma być też pomocą w notatkach lub oznaczaniu ważnych elementów tekstu. Zdecydowanie warto wypróbować kilka, zanim zdecydujemy, który najbardziej nam odpowiada.
Pomysły na pierwszy rysunek cienkopisem
Masz już cienkopis i zastanawiasz się, co nim narysować? Kilka pomysłów znajdziesz poniżej, jednak są to tylko propozycje – pamiętaj, że w sztuce najważniejsza jest kreatywność!
- Line art – rysunek złożony z samych linii, bez cieniowania i wypełniania kolorem to idealny sposób na rozkręcenie swojego artystycznego ducha. Możesz zacząć od prostych wzorów, takich jak motyle i rośliny, lub przejść od razu do rysowania w tym stylu całych postaci.
- Doodle – czyli po prostu „bazgroł”. Często zdarza nam się nieświadomie stworzyć sztukę, kiedy skupiamy się nad czymś innym. Wielu artystów, którzy tworzą właśnie w takim stylu, zwykle korzysta z kolorowych cienkopisów.