Spis treści
Artykuł zaktualizowany 10 grudnia 2020
Ubezpieczenie mieszkania to produkt, na którym nie należy oszczędzać. Podstawowy wariant nie zapewni Ci bowiem pełnej ochrony, która obejmie również Twój osobisty majątek. Warto więc zdecydować się na rozszerzenie pakietu o ruchomości domowe, których strata lub zniszczenie będzie gwarantowało wypłatę odszkodowania. Jakie mienie ruchome możesz ubezpieczyć? Odpowiadamy!
Czym są ruchomości w polisie mieszkaniowej?
Ubezpieczenie nieruchomości w podstawowym zakresie obejmuje ochronę stałych elementów budynku, które stanowią integralną część konstrukcji mieszkania. Zaliczają się do nich m.in. mury, ściany, armatura łazienkowa, meble w zabudowie czy elewacja. Podczas wystąpienia zdarzeń losowych takich jak pożar czy zalanie, uszkodzeniu może ulec także wyposażenie mieszkania. W przypadku podstawowej polisy nie zostanie Ci więc wypłacone odszkodowanie za zniszczone sprzęty czy kosztowności.
Mianem ruchomości domowych określa się przedmioty, które wchodzą w skład majątku osobistego właściciela. W przeciwieństwie do stałych elementów budynku, mogą być one swobodnie przenoszone bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. Wśród nich można wymienić np.
- komputery i laptopy,
- telewizor,
- sprzęt grający,
- małe AGD i RTV,
- biżuterię,
- odzież i dodatki,
- sprzęt sportowy i turystyczny,
- narzędzia,
- artykuły dziecięce,
- zwierzęta domowe,
- pieniądze,
- dokumenty.
Są to przedmioty, które mogą mieć nie tylko wartość materialną, ale także sentymentalną. Nie można pozostawić mieszkania bez ubezpieczenia ruchomości, gdyż ich strata może być równie kosztowna, co uszkodzenie stałych elementów budynku.
Jakich ruchomości domowych nie można ubezpieczyć?
Ubezpieczyciele starają się elastycznie podchodzić do potrzeb swoich klientów i umożliwiają sporą dowolność w wyborze ruchomości zgłoszonych do polisy. Warto pamiętać, że ochronie mogą podlegać nie tylko przedmioty znajdujące się w domu. Ubezpieczyć możesz również sprzęt ulokowany w budynkach gospodarczych lub na terenie posesji. Istnieją jednak ruchomości, które są wyłączone z możliwości objęcia ich polisą. Zaliczają się do nich np.:
- niektóre antyki i dzieła sztuki,
- zwierzęta egzotyczne,
- broń,
- przedmioty nielegalne,
- oprogramowanie komputerowe,
- kamienie szlachetne,
- dokumenty w formie cyfrowej.
To, jakie mienie ruchome możesz objąć ochroną, zależy od warunków ubezpieczenia w danej firmie. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ruchomosci-domowe-czy-warto-je-ubezpieczyc-razem-z-mieszkaniem. Z artykułu dowiesz się też, jak wybrać najkorzystniejszą polisę oraz dlaczego warto uwzględnić w niej ruchomości domowe.
Od jakich zdarzeń możesz ubezpieczyć ruchomości?
Zakres ochrony zależy od tego, na jaki wariant polisy się zdecydujesz. Może ona uwzględniać zdarzenia losowe, które obowiązują w podstawowym pakiecie, takie jak pożar czy zalanie. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe elementy, które obejmują również kradzież z włamaniem czy powódź.