drabina

Montaż i użytkowanie drabiny wysuwanej – o czym warto wiedzieć?

Artykuł zaktualizowany 13 października 2023

Drabina wysuwana to konstrukcja, która bardzo często służy jako drabina ewakuacyjna, która zawieszona jest na odpowiedniej wysokości. W jaki sposób wygląda jej montaż i użytkowanie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiej drabiny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Montaż i użytkowanie drabiny wysuwanej

Drabina wysuwana jak wspomniano we wstępie wykorzystywana jest najczęściej jako drabina ewakuacyjna, którą zawiesza się na odpowiedniej wysokości. Tego typu konstrukcja w stanie złożonym nie sięga bowiem powierzchni gruntu, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca niż standardowe drabiny ewakuacyjne i sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ich montażu (np. w pobliżu okien). Jak wygląda użytkowanie drabiny wysuwanej? Otóż istotne jest przede wszystkim to, że można ją wysunąć zarówno od dołu (przy wchodzeniu na drabinę), jak i od góry (przy schodzeniu z wysokości). Odblokowując specjalny mechanizm można bowiem opuścić jeden z modułów w dół. Tego typu konstrukcja jest dostępna pod hasłem: Drabina wysuwana i ewakuacyjna – Crynoline.pl, a alternatywą dla niej może być drabina zawieszana. W tym przypadku zamiast wysuwanej części zestaw obejmuje dodatkowy moduł wyposażony w haki, który mocuje się do drabiny mocowanej, której dolny szczebel znajduje się na wysokości 2,2-2,6 m nad poziomem terenu. Tego typu konstrukcje sprawdzają się tam, gdzie z różnych przyczyn nie ma możliwości zamocowania drabiny ewakuacyjnej na stałe i są dostępne pod hasłem: drabina zawieszana- Crynoline.pl.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drabiny ewakuacyjnej?

Wybierając drabinę ewakuacyjną należy zdecydować nie tylko o tym, czy będzie to standardowa konstrukcja, czy może model wysuwany lub zawieszany, ale zwrócić również uwagę na jakość jej wykonania. Poza tym bardzo ważne jest to, by drabina ewakuacyjna była zgodna z obowiązującymi przepisami, ponieważ warunkuje to bezpieczeństwo jej użytkowania. Uwagę warto zwrócić także na materiał, z którego została wykonana, ponieważ powinna ona być nie tylko trwała i wytrzymała, ale również lekka. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się zatem drabiny aluminiowe, które nie tylko nie stanowią dużego obciążenia dla budynków, ale są również odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Drabiny ewakuacyjne – obowiązujące normy

Drabiny ewakuacyjne to konstrukcje, które muszą być zgodne z obowiązującymi normami. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o normy:

  • DIN18799-1, która dotyczy badań oraz wymagań technicznych i odnosi się do drabin mocowanych na stałe;
  • DIN14094-1, która dotyczy ochrony przeciwpożarowej i odnosi się do umożliwienia bezpiecznej ewakuacji w przypadku zagrożenia;
  • EN-ISO-14122-4, która dotyczy zakresu stosowania drabiny, jasno wskazując, że rolą drabin pionowych mocowanych do maszyn i urządzeń jest umożliwienie dostępu w trakcie prac kontrolnych, porządkowych oraz serwisowych oraz napraw.

Podsumowując należy stwierdzić, że prawidłowy montaż i użytkowanie drabiny wysuwanej warunkuje bezpieczeństwo korzystania z tego typu konstrukcji. Jest ona bowiem popularnym rodzajem drabiny ewakuacyjnej, który instaluje się tam, gdzie nie ma możliwości montażu standardowego modelu.

Dodaj komentarz