Ładowarki teleskopowe i kołowe – do czego mogą służyć?

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021


Ręczny załadunek sprawdza się gdy potrzebujemy załadować przedmiot o stosunkowo lekkiej wadze. Natomiast ładowanie ciężkich rzeczy musi być zrealizowany przez różnego rodzaju ładowarki, w tym ładowarki teleskopowe.  Urządzenia te mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki. Ze względu na ich uniwersalne zastosowanie, możemy spotkać się z ładowarkami teleskopowymi różnych producentów.


Ładowarka teleskopowa- co to za urządzenie?

Ładowarka teleskopowa jest pojazdem mechanicznym, którego zadaniem jest podnoszenie, przenoszenie i transport bliski różnego rodzaju ładunków. Wyróżniamy dwa główne typy tych maszyn: ładowarki czołowe i obrotowe. Same urządzenia składają się z podwozia kołowego i ruchomego ramienia teleskopowego, stąd ich nazwa. W przypadku ładowarek czołowych ramię montowane jest na przedniej części pojazdu.

Ładowarki teleskopowe czołowe przenoszą znacznie większe ciężary, niż ich odpowiedniki obrotowe.

Ponadto urządzenia te mogą być wyposażone w dodatkowy osprzęt, który rozwija ich funkcjonalność. Dzięki temu stają się one bardziej uniwersalne i kompaktowe. Zatem taki pojazd mechaniczny może być dodatkowo wyposażony np.: w widły, łyżkę, pług, kosz osobowy, siewnik, żurawik hydrauliczny, a także chwytak do drewna.

Pierwsze ładowarki teleskopowe na rynku pojawiły się w 1983 roku. Od tego czasu w dużej mierze ułatwiły pracę w różnych dziedzinach gospodarki.

Gdzie możemy zastosować ładowarkę teleskopową?

Ładowarka teleskopowa głównie kojarzy nam się z branżą budowlaną. Rzeczywiście tego rodzaju pojazdy są wykorzystywane przy różnego rodzaju pracach budowlanych, związanych z podnoszeniem, przenoszeniem różnego rodzaju ciężkich materiałów budowlanych, a także elementów konstrukcji na odpowiednie wysokości i miejsca. Zatem tego typu urządzenia przenoszą gruz, ziemię i wykonują wiele innych prac, związanych z transportem surowców na budowie.  Na przykład dzięki możliwości zastosowania kosza osobowego mogą pomóc w realizacji prac montażowych i wykończeniowych.

Ale to nie jedyne ich zastosowanie. Ładowarki teleskopowe są również wykorzystywane w takich gałęziach gospodarki, jak: rolnictwo, leśnictwo i przemysł ciężki.

W rolnictwie to urządzenie, dzięki swojej uniwersalności (dodatkowemu wyposażeniu), pełni wiele funkcji. Na przykład transportują paszę dla zwierząt, przewożą słomę i snopy siana. Wmontowana funkcja kosiarki, pozwala na koszenie trawy. Działają również jako pług, który spulchnia ziemię i przygotowuje ją pod siew.  Wykorzystywane są także jako ciągniki. W leśnictwie służą głównie do transportu drzewa, jego rozładunku i załadunku.

W przemyśle ciężkim np. hutniczym przewożą  i transportują stalowe pręty i profile na ciężarówki. Zatem zastosowanie ładowarek teleskopowych ma  dość szeroki i znaczący zasięg w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki.

Gdzie można nabyć ładowarkę teleskopową?

Tego typu urządzenia oferuje wielu producentów ciężkich maszyn. Gdy potrzebujemy ładowarki teleskopowej tylko do wykonania pewnych prac, to można ją z powodzeniem wynająć. Niemniej jednak gdy na co dzień wykorzystujemy te urządzenia w naszej pracy zawodowej, to warto nabyć taki pojazd do swojej firmy. Niezawodne i atrakcyjne cenowo ładowarki teleskopowe znajdziesz na stronie: https://everun.pl/

Dodaj komentarz