Artykuł zaktualizowany 22 grudnia 2020
W środowisku polskich myśliwych przeważają poglądy związane z tradycją i ich myśli często wracają do dawnych, pięknych czasów. Wielu z nich, chce używać broni na co dzień, a nie tylko w dzień świąteczny, jakim jest dla każdego myśliwego pora polowania. Istnieje furtka, by obcować z bronią również rekreacyjnie, nie czyniąc krzywdy innym istotom żywym. Łuki myśliwskie obecnie wykorzystuje się z reguły do strzelania do tarczy, co ma mieć uspokajający i relaksujący wpływ na użytkownika. Zatem, jaki sprzęt wybrać, by czerpać z tego odpowiednią przyjemność?
Już nie do polowania
Konstrukcyjnie, łuki myśliwskie nawiązują do łuków bloczkowych, przy czym posiadają wiele znaczących udogodnień. Przykładowo, jest to półeczka pod strzałę. Mają tę przewagę nad wyrobami klasycznymi, że pozwalają mocniej naciągnąć cięciwę, a przez to uzyskać większą siłę strzału. Są idealnym nawiązaniem do tradycji strzeleckich, gdyż kiedyś służyły jako główne narzędzie polowań. Z pewnością przyciągną do siebie amatorów drewna, którzy cenią wysokiej jakości, estetyczne wyroby. Taki rarytas w kolekcji ekwipunku strzeleckiego, to nie lada gratka dla fana myślistwa, który myśli o przeniesieniu swojej pasji na bardziej pokojowe tory.
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania
W zasadzie przy wyborze łuków myśliwskich poza ceną, która odgrywa niemałe znaczenie, będą umiejętności strzeleckie zainteresowanego. Łuk bloczkowy jest przeznaczony dla osób początkujących i słabszych fizycznie. Doskonale wprawi rozpoczynającego swoją przygodę z łucznictwem adepta w tajniki użytkowania łuków myśliwskich, a także dzięki ułatwionemu naciągowi, da większą radość ze strzelania osobom mającym problem z naciąganiem cięciwy.
Po przebrnięciu tego etapu można pozwolić sobie na zakup tego klasycznego, bo nie pojawią się już problemy z jego właściwym używaniem. Kolejny ważny aspekt to rozmiar, odpowiadający wzrostowi strzelca. Zaleca się wybór sprzętu długości równej około 40% wzrostu osoby strzelającej. Początkującym w tej profesji poleca się łuki myśliwskie z niską siłą naciągu, by ponownie, jak w przypadku typu broni, przechodzić o krok dalej, powoli się rozwijając.
Konkretniej, wartości te powinny oscylować w okolicach 20–30 funtów. Koszt zakupu kształtuje się mniej więcej w zakresie od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Jest to jednakże inwestycja na długie lata, gdyż urządzenia te przy odpowiedniej konserwacji i adekwatnym przechowywaniu, wystrzelą niejedną strzałę i nie raz uczynią właściciela zwycięzcą pojedynku na celność.