budzet domowy

Jak planować budżet domowy? Oszczędzanie na wydatkach

Artykuł zaktualizowany 9 czerwca 2022


Na skutek galopującej inflacji z miesiąca na miesiąc wartość złotówki spada, a ceny produktów i usług rosną w zastraszającym tempie. Takie okoliczności to doskonały impuls, aby wreszcie zacząć oszczędzać. Jak planować budżet domowy i co możesz zrobić, aby obniżyć co-dzienne wydatki? Podpowiadamy.


Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) i Instytut Rozwoju Gospodarczego (IRG) SGH, odsetek oszczędzających gospodarstw domowych zmalał o 16 punktów procentowych. W początkach 2022 roku oszczędzało więc jedynie nieco ponad 40 proc. Polaków. Niemal jedna czwarta (23 proc.) badanych jest obecnie na tzw. minusie – czyli zmniejsza oszczędności i wydaje je na bieżące potrzeby lub się zadłuża.

Planowanie domowego budżetu — standard, nie wybór

Dziś, kiedy ceny produktów i usług z miesiąca na miesiąc rosną, a ryzyko zadłużenia niebezpiecznie wzrasta, staranne planowanie wydatków i oszczędzanie na codziennych wydatkach nie powinno być wyborem, lecz standardem. Przemyślane gospodarowanie domowym budżetem i kontrola nad domowymi finansami pozwolą ci zbudować nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także większą pewność siebie. Od czego zacząć?

Sprawdź, na co wydajesz pieniądze

„Pieniądze zupełnie się mnie nie trzymają”, „Nie mam pojęcia, na co je wydaję, przecież nie kupuję niczego specjalnego” — takie słowa często płyną z ust osób, którym brakuje kontroli nad domowym budżetem. Pierwszym krokiem do jej odzyskania powinno być więc codzienne zapisywanie wydatków. Dzięki temu dowiesz się, gdzie w praktyce uciekają twoje pieniądze. Będziesz mógł więc wcielić w życie zmiany, które przyniosą realne, odczuwalne dla portfela efekty. Wydatki możesz zapisywać na kartce, w elektronicznym arkuszu kalkulacyjnym lub aplikacji mobilnej. Ważne, by wybrany system był dla ciebie jak najwygodniejszy.

Oszczędzanie na wydatkach — co możesz zrobić?

  • Kiedy będziesz wiedział, gdzie uciekają twoje pieniądze, poszukaj rozwiązań, które pomogą ci ograniczyć zbędne wydatki. Na kawę na mieście wydajesz prawie 300 zł miesięcznie? Rozważ kupno kubka termicznego i parzenie ulubionego napoju w domu. Lwią część twojego budżetu pochłania zakup ubrań w sieciówkach? Zastanów się, czy nie lepiej komponować swoją garderobę z lepszych jakościowo modeli, które posłużą ci co najmniej przez kilka sezonó
  • Abonament na telefon, internet i telewizję pochłania kilkaset złotych miesięcznie? Znajdź tańszą alternatywę.
  • Jeśli spłacasz kilka kredytów i pożyczek, z pewnością boleśnie odczuwasz wzrost rat spowodowany wzrostem stóp procentowych. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże odciążyć domowy budżet, może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Sięgając po konsolidację, zastąpisz kilka rat jedną, niższą. W ten sposób uwolnisz dodatkowe środki finansowe, zminimalizujesz stres towarzyszący nieterminowej spłacie rat i znacząco zmniejszysz ryzyko wpadnięcia w pętlę zadłużenia.
  • Przy ograniczonym budżecie wygenerowanie choćby minimalnych oszczędności nie jest łatwe. Jeśli uda ci się wygospodarować jakiekolwiek nadwyżki finansowe, zadbaj o to, aby choćby ich część przelewać co miesiąc na konto oszczędnościowe. Dzięki temu postawisz ważny krok na drodze do budowania finansowego bezpieczeństwa, a wizja nieprzewidzianych wydatków nie spędzi ci snu z powiek. Aby ułatwić sobie oszczędzanie, ustaw w banku zlecenie stałe. Na jego podstawie bank sam przetransferuje środki z ROR-u.
  • Ważnym elementem oszczędzania na wydatkach powinno być także racjonalne używanie energii elektrycznej, gazu i wody. Zwłaszcza dziś, kiedy ich ceny znacząco wzrosły. Wymień zwykłe żarówki na energooszczędne LED-y, uczul domowników, aby opuszczając pomieszczenie, zawsze gasili światło, zamiast wylegiwania się w wannie wybieraj szybkie prysznice, a myjąc zęby, zakręcaj kurek z wodą. Oszczędzanie energii w domu może przełożyć się na oszczędności w wysokości nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Wyrobienie dobrych nawyków w zakresie gospodarowania domowym budżetem przyniesie odczuwalne korzyści nie tylko tu i teraz, ale także w długofalowej perspektywie. Dzięki pozytywnym przyzwyczajeniom zachowasz kontrolę nad swoim stanem konta i będziesz podejmować jeszcze lepsze decyzje.

Źródło:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-zaplanowac-domowy-budzet

Dodaj komentarz