zlamane serce

Zalety współpracy z adwokatem podczas sprawy rozwodowej

Artykuł zaktualizowany 11 maja 2022


Rozwód jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Nawet jeśli rozstajemy się za porozumieniem stron, sam proces rodzi szereg sytuacji, w których łatwo o konflikt. Droga ta staje się jeszcze bardziej wyboista, kiedy w grę wchodzi orzekanie o winie lub nie możemy dogadać się w kwestii podziału opieki nad dziećmi. W obliczu piętrzących się problemów warto skorzystać z pomocy adwokata rozwodowego, ponieważ współpraca z nim może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami i sprawić, że cały proces przebiegnie łatwiej i spokojniej.


Niwelowanie stresu i negatywnych emocji

Sprawy rozwodowe wiążą się z dużymi emocjami. W opracowanej przez psychologów skali stresogennych sytuacji rozwód znajduje się na drugim miejscu, zaraz po śmierci małżonka. Niestety do rzadkości należą sytuacje, w których partnerzy rozchodzą się w przyjacielskich stosunkach. Nawet pokojowo nastawione osoby popadają w ostre konflikty podczas omawiania tak istotnych kwestii, jak ustalenie opieki nad dziećmi czy podział majątku. Jeszcze trudniej bywa w przypadku, gdy jedna ze stron nie jest pogodzona z odejściem partnera lub szuka zemsty. Prawnik rozwodowy będzie w takich sytuacjach buforem i kimś w rodzaju negocjatora, który będzie się starał uzyskać dla nas jak najlepsze warunki.

Wsparcie merytoryczne w kwestiach spornych

Zapada decyzja o rozstaniu, ale nie wiemy, co dalej, a formalności wydają się przytłaczające. Adwokat rozwodowy to osoba, która poinstruuje nas, jakie mamy prawa i obowiązki, czego możemy oczekiwać po procesie. Często nie wiemy nawet, jakie czynniki bierze się pod uwagę, obliczając wysokość alimentów. Prawnik rozwodowy rozwieje te wątpliwości, mając na uwadze dobro dziecka i możliwości finansowe swojego klienta. Pomoże także ustalić podział opieki nad dzieckiem, gdy byli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia.

Skomplikowane sprawy rozwodowe

Oprócz opieki nad dziećmi, szczególne emocje budzą sprawy rozwodowe związane z podziałem majątku, choć trzeba pamiętać, że to osobny proces. Łatwo o konflikt, jeśli małżonkowie nie podpisali wcześniej intercyzy i nie wiedzą, jakie elementy można wliczyć do majątku wspólnego. Adwokat rozwodowy wyjaśni nam wszelkie wątpliwości i poprowadzi sprawę tak, aby uzyskać możliwie korzystny wynik.

Jak wygląda współpraca z prawnikiem rozwodowym?

Fakt, że jeden z małżonków wynajął do sprawy rozwodowej adwokata, niekiedy może budzić obawy. Druga strona ma wrażenie, że były partner ma złe zamiary. Tymczasem warto pamiętać, że wynajęcie adwokata rozwodowego przez obie strony może znacznie ułatwić trudny proces. Gdy rozmowy małżonków kończą się fiaskiem lub zaostrzeniem konfliktu, prawnikom dużo łatwiej będzie dojść do konsensusu. Prawnik rozwodowy może nas wspomóc na wiele sposobów, np. pisząc pozew lub udzielając porady prawnej. Wiele osób czuje się jednak bezpieczniej, jeśli adwokat rozwodowy jest z nimi na sali rozpraw, ponieważ jest on osobą reprezentującą ich interesy.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-rozwod-gdansk/

Dodaj komentarz