Artykuł zaktualizowany 17 listopada 2021
Kto z nas nigdy nie wyczekiwał tego dnia z niecierpliwością, niech podniesie rękę. Black Friday przyjął się na całym świecie i wzbudza wiele emocji. W Polsce jest to stosunkowo młoda tradycja wśród sklepów, ale zakotwiczyła się w naszym kraju na dobre i oby tak pozostało. Jednak czy każdy wie, co to jest Black Friday (Czarny Piątek) i skąd się wziął?
Czym jest Black Friday?
Black Friday to międzynarodowe zakupowe święto, zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych, które z łatwością przyjęło się na całym świecie. To dzień, w którym sklepy organizują najlepsze wyprzedaże. Nic więc dziwnego, że wizja „obkupienia się”, przy jednoczesnej możliwości zaoszczędzenia pieniędzy cieszy się taką popularnością. Niekiedy przeceny sięgają nawet 80-90%. W Stanach Zjednoczonych ten dzień traktowany jest szczególnie, a kolejki ustawiają się przed wejściem do sklepu czy marketu już nocą i często są kilometrowe. Zdarza się, że ludzie przychodzą z własnymi śpiworami i śpią pod sklepem.
W Polsce tak ekstremalnych zachowań jeszcze nie spotykamy, ale jedno jest pewne: Czarny Piątek to doskonały moment, by przygotować wymarzone prezenty dla całej rodziny lub kupić podpatrzony u ulubionej gwiazdy modny w tym sezonie element garderoby.
Jeśli nie przepadamy za spacerowaniem po sklepach w poszukiwaniu wymarzonych okazji, z pomocą przychodzi nam internet – wiele platform sprzedażowych również prowadzi akcje promocyjne z okazji święta wyprzedaży. Ze spokojem możemy wyszukać i kupić w niższej cenie to, co chcielibyśmy mieć u siebie. Warto jednak pamiętać, że osób robiących zakupy przez internet jest coraz więcej, a oferty są naprawdę atrakcyjne, więc „kto pierwszy, ten lepszy”.
Skąd się wzięła nazwa Black Friday?
Wiele w listopadzie słyszy się o Black Friday, a im bliżej ostatniego piątku miesiąca, tym więcej reklam rzuca się nam w oczy. Jednak czy ktoś tak naprawdę wie, jaka jest historia powstania Czarnego Piątku i skąd wywodzi się jego nazwa?
Black Friday jest związany bezpośrednio z amerykańskim Świętem Dziękczynienia, które ma miejsce zazwyczaj w ostatni czwartek listopada i jest jednym z ważniejszych amerykańskich świąt. W latach 30. właścicielom sklepów zależało, by przedświąteczny sezon zakupowy zaczynał się jak najwcześniej, jednak Święto Dziękczynienia i związany z nim dzień wolny ograniczał tę możliwość. Musieli znaleźć rozwiązanie na przedłużenie sezonu zakupowego przed grudniowymi Świętami. Właśnie dlatego w piątek tuż po święcie rozpoczynano przedświąteczne wyprzedaże, które z czasem, aż po dziś dzień, zaczęły przyciągać prawdziwe tłumy.
Dokładne wyjaśnienie samej nazwy Black Friday nie istnieje, jest oczywiście kilka teorii opowiadających o historii jej powstania. Jedna z nich ma związek z przychodami sklepów, które właśnie w ten dzień mocno wzrastały, a w księgach prowadzonych w dawnych czasach w wersji papierowej, zamiast tuszu czerwonego (oznaczającego straty), można było użyć czarnego tuszu. Oznaczał on, że sklep w końcu zaczął przynosić zyski. Inna historia mówi o tym, że nazwę tę stosowali kierowcy i policjanci, gdy w okolicy centrów handlowych i sklepów powstawały olbrzymie korki, a ulice stawały się nieprzejezdne. Z kolei w roku 1951 po raz pierwszy takiego określenia użyto w prasie, by nazwać dzień, w którym pracownicy chcący wydłużyć weekend po Dziękczynieniu zgłaszali zwolnienia w pracy. Stwierdzenie „Black Friday” z czasem nabrało nowego, współczesnego znaczenia – wyjątkowych okazji i wyprzedaży w sklepach. W takiej formie utrzymuje się do dziś.
Kiedy będzie Black Friday w tym roku i do kiedy trwa?
Z pewnością miłośników promocji ucieszy fakt, że największe święto wyprzedaży w Polsce w tym roku wypada już niedługo, czyli 26 listopada. To w tym dniu łowcy okazji będą mogli ruszyć do sklepów stacjonarnych lub dokonać zakupów online i cieszyć się z wyjątkowych promocji, a tych będzie bardzo dużo.
Co najchętniej kupują Polacy podczas Black Friday? Co roku największym zainteresowaniem cieszy się elektronika i moda. Czy tak będzie i w tym roku? Wierzymy, że tak, bo zbliżający się piątek będzie doskonałą gratką dla każdego, kto chciałby kupić markowe ubrania w naprawdę atrakcyjnych cenach.
Wśród nieustających pytań znajduje się jedno, które nurtuje każdego zakupoholika: do kiedy będzie Black Friday? Z dostępnych informacji wynika, że prawdopodobnie będzie trwał przez cały weekend i zakończy go Cyber Monday, czyli dzień wyprzedaży internetowych.
W internecie krąży również teoria o tym, że sklepy przedłużą go na cały tydzień, jednak to zależy od indywidualnych ustaleń sklepów. Niektóre marki decydują się na przedłużenie Black Friday na cały miesiąc, oferując swoim klientom dodatkowe, niekiedy spersonalizowane, promocje. Wszystko po to, by jak najlepiej uczcić święto zakupów.
Gdzie możemy szukać informacji o promocjach i przecenach. Jakie sklepy biorą w tym udział?
Informacje na temat Czarnego Piątku możemy znaleźć w internecie i prasie, która z tej okazji często zamieszcza na swoich łamach przeróżne zniżki i kupony do wykorzystania w sklepach stacjonarnych lub online. A jeśli nie mamy ochoty przeszukiwać całego internetu, dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie strony Black Friday na platformie modowej Zalando.
W Black Friday nie uczestniczą jednak wszystkie sklepy, to zależy od preferencji danego miejsca. W tym roku już tradycyjnie, w święcie zakupów udział wezmą między innymi: Pull&Bear, Bershka, Reserved, Mohito, H&M, Sephora, Rossmann, Media Markt, CCC i inne.
Black Friday w Polsce towarzyszy ludziom już od kilku ładnych lat i zawsze wzbudza ogromne emocje, co doskonale prezentują historie ze Stanów Zjednoczonych i tłumy ludzi, którzy już nocą zbierają się pod sklepami, by rano wykupić co lepsze okazje. By przygotować się na ten dzień, warto zaglądać na ulubione strony, czy do prasy z wyprzedzeniem. Takie podejście sprawi, że znajdziemy ulubione produkty odpowiednio wcześnie i zmniejszy ryzyko przegapionej okazji.