decoupage

Papier ryżowy do decoupage – dlaczego jest tak popularny?

Artykuł zaktualizowany 23 czerwca 2020


Decoupage to znana i chętnie stosowana technika ozdabiania przedmiotów – głównie ze względu na łatwość i możliwość uzyskania spektakularnych efektów. Nie wymaga wybitnych umiejętności manualnych, a jedynie odpowiedniego zaplecza technicznego. Potrzebne będą serwetki lub papiery ryżowe do decoupage, które przedmiotom codziennego użytku, takim jak: herbaciarki, chusteczniki, skrzynki na klucze, a nawet meblom nadadzą wyjątkowego charakteru.


Papier ryżowy do decoupage – co musisz o nim wiedzieć?

Choć przedmioty dekorowane techniką decoupage mogą być ozdabiane wieloma papierami to jednak serwetki ryżowe cieszą się największym zainteresowaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że doskonale sprawdzą się jako materiał dla początkujących rękodzielników. Ich cechą charakterystyczną jest półprzezroczystość i miła w dotyku tekstura. Niektóre modele papierów ryżowych do decoupage posiadają dodatkowo widoczne włókna, które dodają dekorowanym przedmiotom jeszcze większego uroku.

Co sprawia, że stanowią polecany wybór dla amatorów? Przemawia za tym głównie łatwość nakładania na każdą powierzchnię – bez widocznych zagnieceń oraz łatwość przyklejania –wystarczy odrobina kleju, aby papier ładnie przylegał. Poza tym, papier ryżowy do decoupage jest trwały i elastyczny, przez co również cieszy się wiernym gronem zwolenników.

Kolejna ważna cecha, którą należy znać przed rozpoczęciem pracy z papierem ryżowym do decoupage to przeznaczenie. Otóż, jak się okazuje, może być używany niemal na każdej powierzchni – od szkła zaczynając po drewno, przez MDF, a nawet styropian. Świetnie sprawdzi się zarówno na powierzchniach płaskich, fakturowanych, jak i obłych – w każdym przypadku zapewniając maksymalne przyleganie do podłoża – bez zbędnych komplikacji w nakładaniu.

Jakie motywy papierów ryżowych do decoupage znajdują się w sprzedaży?

Mnogość zalet, jakimi niewątpliwie charakteryzuje się papier ryżowy do decoupage potrafi skruszyć zatwardziałe serce niejednego artysty. Kolejną z nich jest różnorodność wzornicza i stylistyczna, która sprawia, że bez problemu udekorujemy przedmiot – na każdą okazję. W ofercie wielu sprzedawców znajdują się zarówno wzory nawiązujące do poprzednich epok czy bezpośrednio związane z tematyką podróżniczą. Nie brakuje również motywów świątecznych, kulinarnych i pasujących do projektów dziecięcych. A dla osób ceniących subtelność i wyrafinowanie, bogatą feerię nadruków otwiera tematyka florystyczna.

Dodaj komentarz