hale-przemyslowe

Jak długo można użytkować stalowe hale produkcyjne?

Artykuł zaktualizowany 22 września 2023

Hale stalowe mają określoną trwałość. Na to, jak długo będzie można je bezpiecznie użytkować, wpływa przede wszystkim nośność i sztywność konstrukcji, ale nie tylko. Istotne będą także sposób użytkowania budynków oraz wykorzystanie lub nie szczególnych środków zabezpieczających. Jaki jest orientacyjny czas eksploatacji obiektów stalowych? Co zrobić, żeby go skutecznie wydłużyć?’

Hale produkcyjne muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm, żeby inwestorzy mogli z nich korzystać. Jedną z obowiązujących norm jest PN-EN 1990, zgodnie z którą konstrukcja powinna zostać zaprojektowana i wykonana tak, aby w zamierzonym okresie użytkowania przejmowała wszystkie oddziaływania oraz wpływy, a jednocześnie przez cały czas pozostała zdatna do eksploatacji.

Co ważne, okres użytkowania w tym wypadku obejmuje nie tylko eksploatację, lecz także początkowe etapy inwestycji – projektowanie i budowę obiektu.

Ile wynosi okres użytkowania hal produkcyjnych?

Każda hala produkcyjna, magazynowa, logistyczna czy handlowa o konstrukcji stalowej zaliczana jest do czwartej grupy projektowego okresu użytkowania zgodnie z PN-EN 1990. Co to oznacza? Okres jej użytkowania wynosi około 50 lat.

Czy w związku z tym po upływie 50 lat budynek będzie poważnie uszkodzony i powinno się go zdemontować? Nie. Jeśli został zaprojektowany z uwzględnieniem wszelkich norm i wytycznych, zrealizowany z należytą dokładnością, zabezpieczony przez ewentualnymi uszkodzeniami, a w trakcie użytkowania regularnie kontrolowano jego stan techniczny, wytrzyma znacznie dłużej.

Szacuje się, że nowoczesne hale mogą być bezpiecznie użytkowane nawet przez 80 do 100 lat.

Jakie czynniki realnie wpływają na trwałość hal stalowych?

Co ma wpływ na trwałość hali stalowej?

Głównie nośność konstrukcji – zdolność do przenoszenia obciążeń oraz użytkowalność – odpowiednia sztywność, która zapobiega nadmiernym ugięciom lub przechyłom. Poza tym dobrze wykonany projekt hali produkcyjnej musi uwzględniać między innymi warunki środowiskowe np. narażenie na oddziaływanie silnego wiatru, właściwości gruntu, przewidywane wykorzystanie obiektu, skład oraz właściwości materiałów i wyrobów przeznaczonych do jego budowy, a także jakość ich wykonania. Dlaczego? Ponieważ wymienione aspekty decydują o trwałości budynku.

To nie wszystko. Obiekty produkcyjne należy także odpowiednio zabezpieczyć przed korozją przez zastosowanie powłok ochronnych czy użycie maksymalnie odpornych stali, ponieważ rdza w dużym stopniu wpływa na stan konstrukcji. Skuteczne rozwiązania mogą zaproponować generalni wykonawcy tacy jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl), dla których produkcja hal to codzienność.

hale-stalowe

W jaki sposób zmniejsza się ryzyko uszkodzenia konstrukcji?

Jednocześnie budowa hali powinna zostać przeprowadzona w taki sposób, żeby w razie uderzenia, wybuchu albo pożaru doszło do jak najmniejszych uszkodzeń. Zmniejszenie ryzyka poważnych usterek konstrukcji uzyskuje się przez właściwy dobór układu konstrukcyjnego – unikanie tych, które mogłyby się zniszczyć w wyniku zerwania śrub lub uszkodzenia jednego z elementów – oraz łączenie części konstrukcji w całość.

Dodaj komentarz