Artykuł zaktualizowany 25 sierpnia 2023
W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej i erze powstawania miejsc pracy dla osób zaprzyjaźnionych z nowymi technologiami coraz częściej można usłyszeć o schorzeniach kręgosłupa. Częste przebywanie w pozycji siedzącej, nieprawidłowa postawa i brak ruchu w dłuższej perspektywie czasu skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia, a także negatywnie wpływa na efektywność. Dla wielu osób przełomem w tym temacie są biurka do pracy na stojąco – czym są i w jaki sposób mogą wpłynąć na zdrowie?
Praca na stojąco – chwilowy trend czy nowa forma dbania o zdrowie?
Dobre zdrowie to nie tylko zbilansowana dieta i odporność na różnego rodzaju infekcje. Znaczenie mają również pozostałe czynności wykonywane w ciągu dnia, a także rodzaj pracy. Nie da się ukryć, że na wykonywaniu obowiązków spędzamy dziennie około 8 godzin. Jeśli przez ten czas Twoje ciało pozostaje w pozycji siedzącej, możesz nabawić się poważnych schorzeń kręgosłupa w wyniku przebywania w nienaturalnej pozycji. Siedzenie jest jednym z cywilizacyjnych zagrożeń, które w połączeniu z brakiem ruchu może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Uprawianie sportu poza pracą, ćwiczenia rozciągające w trakcie pracy i inne formy ruchu przeciwdziałają wystąpieniu nieprzyjemnych dolegliwości, ale warto zapobiegać im również już na etapie powstawania.
Praca na stojąco to nowy model wykonywania obowiązków przy biurku, który angażuje mięśnie i zapobiega negatywnym konsekwencjom przebywania w jednej pozycji przed ekranem monitora. Organizm jest lepiej dotleniony, co przekłada się na lepsze wyniki, a tym samym zdrowie. Jak wygląda ergonomia w życiu codziennym i od czego zacząć pracę na stojąco?
Czego potrzebujesz do pracy na stojąco?
Praca na stojąco nie jest możliwa bez odpowiedniego wyposażenia, a to powinno jak najlepiej odpowiadać indywidualnym potrzebom i predyspozycjom pracownika. Ergonomiczne biurko musi mieć regulację wysokości, dzięki czemu możesz zmienić ustawienia blatu w sposób, który umożliwi Ci swobodne korzystanie z komputera lub laptopa na stojąco.
Największym udogodnieniem dla osób, które chcą spróbować zmienić swój dotychczasowy styl pracy, jest biurko regulowane elektrycznie, które zostało wyposażone w specjalny silnik (lub więcej – w zależności od modelu) pozwalający w kilka chwil zmienić wysokość blatu. Za sprawą płynnej obsługi możesz podnieść mebel na wysokość odpowiadającą pracy w pozycji stojącej. Cała zmiana odbywa się zazwyczaj za pomocą jednego, dedykowanego przycisku, a niektóre modele posiadają również system zapamiętywania kilku ustawień wysokości, co ułatwia dostosowanie do potrzeb pracy osób o różnym wzroście, które pracują z jednego stanowiska. Różne modele biurek regulowanych elektrycznie znajdziesz w ofercie polskiego producenta Motiondesk. Więcej informacji: https://www.motiondesk.pl/.
Jaką postawę przyjąć do pracy na stojąco?
Utrzymanie prawidłowej postawy ma znaczenie nie tylko w pracy siedzącej. Podczas stania równie ważny jest układ stóp, bioder i kolan oraz pozostałych części ciała, aby nie doprowadzić do obciążeń wybranych z nich. Zacznij od ustawienia blatu na wysokość, która pozwoli Ci swobodnie oprzeć na nim ramiona pod kątem co najmniej 90° lub większym w stosunku do ramion. Taki układ zapewni im odpoczynek. Następnie postaraj się, aby kark i ramiona znalazły się w pozycji naturalnej dla postawy stojącej – nie podkurczaj ich. Wyprostuj plecy i stań w rozkroku odpowiadającym szerokości bioder, stopy ustaw równolegle. Zadbaj o to, aby Twój brzuch i pośladki w trakcie stania pozostały aktywne tzn. delikatnie napięte, co powoduje naturalne odciążenie odcinka lędźwiowego pleców.
Korzyści pracy na stojąco
Praca w trybie mieszanym, który polega na naprzemiennym korzystaniu z pozycji siedzącej i stojącej, ma wiele zdrowotnych korzyści. Do najważniejszych z nich zalicza się:
- poprawę krążenia krwi,
- lepsze dotlenienie komórek organizmu,
- zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa,
- wzrost wydajności,
- poprawę skupienia i koncentracji w czasie pracy,
- lepszą przemianę materii,
- poprawę ogólnego zdrowia i samopoczucia.