koszulki na wieszaku

Jak to jest zrobione – sukienka

Artykuł zaktualizowany 9 marca 2020


Choć modna staje się ostatnio idea życia „slow”, trudno jest nie zauważyć, że otaczający nas świat zdecydowanie nie należy do wolnych. Fast foody nadal są popularne, nowe samochody są coraz szybsze, a kolekcje modowe już dawno przestały dzielić się na zimowe i letnie. Zamiast tego kolekcja zmienia się wielokrotnie w obrębie jednego sezonu. Zatrzymajmy się jednak  na chwilę i zastanówmy się, jak powstaje jedna z najbardziej popularnych części kobiecej garderoby.


Jak w większości przypadków, wszystko zaczyna się od pomysłu. Inspiracje możemy czerpać zewsząd – obecnie coraz częściej projektanci czerpią garściami z mody lat minionych, dostosowując swoje projekty do obecnie panujących trendów. Otaczająca nas natura i występujące w przyrodzie połączenia kolorystyczne są szczególnie popularnymi inspiracjami dla wiosennych czy letnich kolekcji. Wstępne szkice czy projekty nie wymagają wcale specjalistycznej wiedzy – liczy się przede wszystkim kreatywność i innowacja w podejściu do tematu.

Pierwsze kroki projektu

Kiedy pomysł jest już gotowy, należy zadbać o technologie jego wykonania. Na tym etapie istotną rolę gra szwalnia sukienek, w której projektowany jest dany produkt. Dzięki pomocy konstruktora lub technologa odzieży projekt sukienki będzie wykonany zgodnie ze sztuką krawiecką tak, by mogła posłużyć, jak najdłużej. Szwalnia odzieży damskiej wykona również egzemplarz testowy, który pozwoli sprawdzić założenia wstępnego projektu oraz wprowadzić niezbędne poprawki. Jeśli model testowy spełnia wszystkie założenia, finalny wykrój jest przekazywany do produkcji. Warto również pamiętać, że wykrój musi być skalowany, by ubrania mogły być oferowane w różnych rozmiarach. Przykładem szwalni, która zajmuje się tego typu kompleksowymi usługami, jest https://e-moon.pl/szwalnia/, w której ofercie znaleźć można nie tylko produkcję odzieży, ale także własny zakład włókienniczy.

Finalny produkt to dopiero połowa sukcesu

Sukienka jest gotowa – uszyta w wielu rozmiarach i kilku wersjach kolorystycznych, wszyte są już również metki z informacją o składzie materiału oraz opcjonalna wszywka z logo lub marką, pod jaką sukienka pojawi się na rynku. Jest to jednak dopiero połowa jej drogi – teraz musi jeszcze dotrzeć do swojego przyszłego właściciela. Ze szwalni sukienka trafia najpierw do magazynu, gdzie musi być przechowywana w odpowiednich warunkach. Nieodpowiednia temperatura lub zbyt dużą wilgotność mogą zaszkodzić nawet zapakowanym ubraniom. Dopiero z magazynu sukienki trafiają do sklepów. Dla małych czy początkujących biznesów dobrym rozwiązaniem jest sprzedaż bezpośrednia lub internetowa z uwagi na wysokie koszty wynajmu lokalu.

Warto mieć w pamięci drogę, którą pokonuje sukienka, zanim trafi w nasze ręce – dobrze jest więc również mieć na uwadze odpowiednie jej pielęgnowanie w trakcie dalszego użytkowania, by posłużyła nam jak najdłużej. Na szczęście w Polsce każde ubranie musi mieć wszytą metkę, dzięki której będziemy wiedzieć jak się naszą sukienką zaopiekować.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *