kobieta na krzesle

Jak dbać o skórzane trzewiki?

Artykuł zaktualizowany 29 stycznia 2021


Damskie trzewiki to eleganckie buty, które świetnie sprawdzają się w chłodniejsze, jesienne dni lub też w czasie wczesnej wiosny. Są zwykle dość wysokie i zabudowane, dzięki czemu dobrze chronią nasze stopy przed deszczem lub mrozem. Jak jednak należy dbać o skórzane trzewiki damskie? Ten materiał może służyć nam przez długie lata pod warunkiem, że otoczymy go odpowiednią opieką.


Najpierw wybierz odpowiedni rozmiar butów

Choć skóra może się delikatnie rozciągnąć, ważne jest, aby na samym początku dobrze wybrać rozmiar. Buty damskie trzewiki są zabudowane, przez co muszą idealnie przylegać do naszej nogi, jeśli nie chcemy nabawić się obtarć, a i materiał w takiej chwili po prostu posłuży nam dłużej. W trakcie zakupu warto również zainwestować w preparat do impregnacji skóry. Nie tylko dzięki temu Twoje obuwie będzie lepiej chronione przed wodą i brudem, ale też dłużej zachowa swój oryginalny blask. Takie buty będą też się rzadziej rysować, co zdarza się w przypadku błyszczącej, napiętej skóry.

Jak uniknąć deformacji skórzanych butów?

Skórzane trzewiki damskie, gdy stoją nieużywane w szafie, mogą się delikatnie zdeformować. Aby tego uniknąć, kup specjalny wypełniacz, który zakupisz w niemal każdym sklepie obuwniczym. Niegdyś istniał jedynie jeden rodzaj tego typu drewnianych wkładek: nasi przodkowie nazywali je prawidłami. Dziś możesz znaleźć takie przedmioty, które będą doskonale pasowały do każdej z Twoich par, ponieważ współcześnie dostępne są do butów o każdym rozmiarze. Trzewiki nie są obuwiem całorocznym i najczęściej nosimy je, gdy na tworze robi się nieco chłodniej, dlatego też takie zabezpieczenia w ich przypadku są szczególnie istotne.

Pamiętaj, aby buty był zawsze suche i czyste!

Zmoczone buty damskie trzewiki ulegną zniszczeniu zdecydowanie szybciej. Dlatego gdy wracasz do domu po spacerze w deszczu albo spędziłeś czas na błotnistym terenie, zawsze najpierw dokładnie wyczyść, a następnie osusz je. Rób to też delikatnie i z głową. Jeśli masz np. bardzo mocno rozgrzany kaloryfer, nie kładź butów bezpośrednio pod nim, a w jego okolicy. Nadmierne wahanie temperatur również może okazać się nie najlepsze dla skóry. Do czyszczenia swoich trzewików używaj delikatnej, bawełnianej ściereczki, dzięki której nie zarysujesz przypadkiem swojego obuwia.

Regularnie zmieniaj obuwie. Różnorodność popłaca

Chodzenie w różnych butach jest dla nas korzystne: przez to nasza stopa zaczyna lepiej pracować i się zachowywać. Ma to również pozytywny wpływ na nasze ulubione przedmioty. Dzięki temu, że będziesz używać ich w rotacji, konkretne pary nie będą zużywać się tak szybko. Na dodatek, jeśli któraś z nich była mokra, zdąży wyschnąć przed kolejnym użyciem. Odstawiona para będzie miała też szansę, aby się wywietrzyć, co wpłynie dobrze zarówno na nasze nogi, jak i na materiał, z którego został wykonany but. Nie zapominaj też o regularnym pasowaniu lub polerowaniu ich. To proste czynności, przez które Twoje obuwie będzie sprawne i zdatne do pracy długimi latami!

Dodaj komentarz