mechanik-uruchamia-auto-na-klemy

Zużyty akumulator – objawy, cena i skup

Artykuł zaktualizowany 11 września 2019


Z samochodami jest tak, że to bardzo awaryjne urządzenia. Wystarczy niewielka usterka, a pojazd nie ruszy z miejsca. Jednym z powodów tego typu problemów często jest zużyty akumulator. Jakie są jego objawy? Jak dokonać wymiany? Jaki jest koszt zakupu? Dowiedź się wszystkiego o zużytym akumulatorze!


Objawy zużytego akumulatora 

Akumulator to tak jakby serce samochodu. Bez tego elementu system zasilania nie będzie działał, a co za tym idzie auto nie zapali. Dlatego tak istotne jest, aby ta część była zawsze sprawna. 

Głównym objawem zużytego akumulatora jest to, że mimo iż często jeździmy samochodem nawet w długie trasy to ta część wcale się nie ładuje. Dlatego warto co jakiś czas kontrolować bilans energetyczny za pomocą specjalnego urządzenia – woltomierza. Wartość nie może być niższa niż 85%! Sprawdź konkretne obowiązujące normy, ponieważ każdy producent może mieć je nieco inne. Niski poziom to będzie jeden z sygnałów, że trzeba pomyśleć o wymianie akumulatora na nowy. 

Bardziej widocznym objawem jest, to że mamy problem z uruchomieniem samochodu, czasami nawet przy pracującym rozruszniku. Kolejna oznaka pojawia się u właścicieli posiadających automatyczny zamek na pilot. Nawet po naciśnięciu guzika drzwi się nie otworzą, a to z powodu niskiej energii. 

Niektóre modele akumulatorów posiadają wbudowany tester ze światełkiem. To praktyczne rozwiązanie poprzez barwę oznajmia o kłopotach bądź ich braku. Kolor zielony sygnalizuje, że wszystko jest dobrze, natomiast czarny lub czerwony to powiedzenie poważnych problemów z urządzeniem.

Czasami słaby akumulator powoduje liczne usterki, między innymi w układzie elektrycznym. 


Wymiana akumulatora na nowy – ceny

Nie warto zwlekać z wymianą akumulatora na nowy, ponieważ uszkodzony może doprowadzić do poważniejszych awarii, na przykład zwarcia w układzie elektrycznym. Co więcej, to urządzenie zawiera substancje żrące, które są bardzo niebezpieczne. 

Nie musisz korzystać z usług mechanika, ponieważ akumulator łatwo samodzielnie wymienić. Chyba, że instalacja wymaga zachowania kodów, czy podzespołów pojazdów, wtedy potrzebne jest specjalne oprzyrządowanie, a nawet akumulator pomocniczy. 

Na rynku znajdziemy rozmaite akumulatory o różnej pojemności, napięciu i wielkości, a także kształcie. To mogą być tradycyjne modele kwasowo-ołowiowe, żelowe (płyn kwasowo-ołowiowy wewnątrz ma postać żelu), albo zmodyfikowane wersje o wydłużonej trwałości – Enhanced Flooded Battery, Advanced Flooded Batery i Enhanced Cycling Mat. Te ostatnie są najdroższą opcją, ponieważ kosztują w granicach 400-900 złotych. Najpopularniejsze produkty kwasowo-ołowiowe kupimy w sklepach motoryzacyjnych nawet do 300 złotych. Wszystko jednak zależy od wielkości akumulatora oraz innych parametrów, a także producenta. Na rynku są jeszcze akumulatory AGM, czyli Absorbent Glass Mat. To również wariant z droższej półki, ponieważ cena to około 400-600 złotych.

Przed zakupem nowego akumulatora skonsultuj się z fachowcem, który pomoże Ci dobrać odpowiedni typ do konkretnego pojazdu. Pamiętaj, że zbyt mały lub za duży sprzęt może zaszkodzić samochodowi. 


Co jeszcze warto wiedzieć o wymianie i skupie akumulatora?

Akumulator zawiera niebezpieczne substancje, więc tak zwyczajnie nie można wyrzucić tego urządzenia na śmietnik. Dlatego sklepy motoryzacyjne przyjmują stare i niesprawne, ponieważ obowiązuje je specjalna ustawa. Co więcej czasami nawet, dzięki oddaniu niepotrzebnego sprzętu dostajemy niewielki rabat na zakup nowego produktu. Zutylizowaniem zajmie się profesjonalna firma, a my mamy problem z głowy.

Bywa, że podczas zakupu nowego modelu musimy uiścić opłatę depozytową w konkretnej kwocie. Jednak po oddaniu zużytego sprzętu w określonym terminie pieniądze otrzymamy z powrotem. To nie jest wielka suma, zazwyczaj 30-50 złotych.

Co w sytuacji, gdy kupujemy urządzenie w sieci? Sprzedawca pozwala oddać akumulator do jednego z punktów stacjonarnych, zdarza się i tak, że stary model odbierze od nas opłacony kurier. Masz tylko obowiązek odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę!


 

Dodaj komentarz