tachykardia

Tachykardia – co to jest, przyczyny, objawy i leczenie

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Tachykardia – choroba związana z układem krwionośnym człowieka. Zwana również częstoskurczem. Tyczy się serca człowieka. Objawia się zaburzeniami rytmu serca, nierównymi uderzeniami, pomimo że człowiek nie wykonuje żadnego wysiłku. Normalnie serce człowiek w spoczynku uderza około 80-100 razy na minutę, natomiast tachykardia jest wtedy gdy serce uderza ponad 100 razy na minutę.


Co to jest tachykardia i jakie są jej rodzaje?

  • Tachykardia nadkomorowa

Jest to częstoskurcz powstający powyżej pęczka Hisa, ma charakterystykę napadową i raczej nie występuje przez dłuższy czas. U osób młodszych nie powoduje nasilonych objawów, ani nie łączy się z innymi chorobami serca. Jednaka należy pamiętać że jej przebieg jest bardzo zróżnicowany i u jednych pacjentów nie powoduje zmian i zagorzenia a u drugich wywołuje sine objawy tachykardii i konieczne jest podjęcie leczenia.

  • Tachykardia komorowa

Jest to rodzaj tachykardii gdzie źródłem częstoskurczu są komory serca. Występuje w czasie wysiłku fizycznego czy sytuacji stresowych. Może być również objawem chorób sercowych, bardzo powszechnie zdarza się u osób starszych. Jest ona bardziej niebezpieczna od tachykardii nadkomorowej i może prowadzić do bardzo groźnych dla życia człowieka powikłań, w tym nagłej śmierci. Może się pojawić bezpośrednio po zawale lub jako jedno z jego powikłań po pewnym czasie. Leczenie polega na wszczepieniu rozrusznika i podawaniu odpowiednio dobranych leków.

  • Tachyarytmie nadkomorowe

Jest to rodzaj tachykardii gdzie oprócz nad szybkiej pracy serca jest ona również nieregularna. Najczęściej występującym objawem tego typu choroby jest migotanie przedsionków. Występuje u większości mężczyzn po 65 roku życia. Może przebiegać bezobjawowo ale raczej w sporadycznych przypadkach.


Jakie są przyczyny tachykardii?

1. Jeżeli chodzi o tachykardie komorową to najczęstszymi przyczynami są np. odwodnienie, gorączka, udary słoneczne, wszelkie zatrucia czy nadczynność tarczycy.
2. Na wystąpienie tachykardii ma również wpływ styl naszego życia. Mam na myśli sytuacje stresowe, palenie tytoniu czy picie alkoholu i napoi zawierających kofeinę. Czynnikiem powodującym jest również zażywanie wszelkiego rodzaju narkotyków.
3. Wpływ na również przebyty w przeszłości zawał czy niedocukrzenie.


Jakie są objawy tachykardii?

  • zawroty głowy
  • mroczki przed oczami
  • omdlenia
  • duszności
  • ból w klatce piersiowej
  • kaszel napadowy
  • utrata przytomności

W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zatrzymania krążenia i śmierci pacjenta. Ważne jest aby w przypadku wystąpienia tego typu objawów jak najszybciej zgłosić się do lekarza, i przystąpić do natychmiastowego leczenia które może uratować pacjenta. Lekarz przystąpi do diagnozy. Jej celem jest znalezienie przyczyny która powoduje tachykardie.

Do diagnozy używa się badania EKG i EKG za pomocą Holtera ( jest to badanie podczas którego chory nosi urządzenie rejestrujące czynność serca przez 24 godziny). Możliwa jest również diagnoza tachykardii u płodu i odbywa się to za pomocą KTG i USG. Wczesna diagnoza jest bardzo ważna ponieważ umożliwia podjęcie kroków minimalizujących skutki tej choroby lub jej całkowite wyleczenie.


Leczenie tachykardii

Tachykardie można leczyć farmakologicznie, za pomocą odpowiednio dobranych leków, czasem pojawia się konieczność hospitalizacji, używa się wtedy metody kardiowersji. Polega ona na znieczuleniu i uśpieniu pacjenta po czym do klatki piersiowej przykłada się elektrody i wywołuje impulsy elektryczne. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg ablacji termicznej, stosuje się również urządzenie zwane IDT.

Aby zapobiegać tachykardii należy dbać o prawidłowe odżywianie i uprawianie sportu. Ważne jest również zapobieganie chorobą układu sercowego i krwionośnego.


Dodaj komentarz