Spis treści
Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Nadmierna wilgotność w pomieszczeniu jest przyczyną pojawienia się grzyba. Te z pozoru niewinne wykwity aż proszą się o wytarcie i zapomnienie o całej sprawie. Nie wolno w ten sposób bagatelizować pleśni, ponieważ prędzej czy później wróci i to ze zdwojoną siłą, w skrajnych przypadkach powodując m.in. martwicę wątroby, problemy z płodnością czy raka. Co zrobić, aby pozbyć się grzyba na dłużej?
Skąd się bierze grzyb na ścianie?
Przyczyną pojawienia się grzyba w domu jest wilgoć. Skąd bierze się w naszych domach? W starym budownictwie głównym powodem jest niewłaściwa izolacja termiczna ścian. Brak tego typu ocieplenia skutkuje gromadzeniem się pary wodnej w obrębie tzw. zimnych ścian. Są to miejsca niedostatecznie izolowane od zimna i wilgoci. Wilgoć dostaje się do naszych domów również przez nieszczelne dachy czy pęknięte rury. Czasem sami jesteśmy winni pojawieniu się grzyba, np. kiedy nie wyprowadzamy wilgoci na zewnątrz. Pomieszczenia rzadko wietrzone, ze zbyt szczelnymi oknami bądź zatkanymi kratkami wentylacyjnymi są szczególnie narażone na wystąpienie grzyba.
Leczenie skutków wilgoci jest dość pracochłonne dlatego warto “dmuchać na zimne” i zapobiegać wilgoci. W tym celu należy zadbać o odpowiednią izolację termiczną budynku, pilnować sprawnej wentylacji w domu (regularne wietrzenie, uchylanie okien w kuchni podczas gotowania czy w łazience po kąpieli, a także podczas suszenia prania), a także dobrze ogrzewać pomieszczenia i zakupić osuszacz powietrza. Warto również zainwestować w syntetyczne worki do odkurzacza, które zatrzymują wewnątrz urządzenia pył, kurz, ale także grzyby czy bakterie. Wspomagać go w tym procesie będzie na pewno filtr HEPA. Inwestycja w zdrowie się opłaca!
Grzyb na ścianie i jego wpływ na zdrowie
Gdy grzyb pojawia się już na ścianie nie można go ignorować – jest niepożądanym gościem, którego jak najszybciej trzeba się pozbyć. Gdyby do domu zapukała obca osoba i chciała zamieszkać w jednym z pokoi, również od razu byśmy ją wyprosili. Podobnie jest z grzybem… tylko to trochę bardziej problematyczne. Jeżeli chodzi o naturalne sposoby pozbycia się grzyba, to warto zacząć od zdrapania ze ściany wierzchniej warstwy pleśni. W tym celu możemy użyć szczotki i wody z mydłem.
Następnie niezbędne jest skucie tynku z powierzchni, na której występował grzyb, a także przestrzeni wokół niego. Na tym etapie prac niezbędne jest usunięcie grzybni (bez tego punktu grzyb będzie się nieustannie odnawiał). W tym celu można sięgnąć po naturalne sposoby, np. wodę z octem bądź olejek drzewa herbacianego. Istnieją także specjalne preparaty grzybobójcze – po ich użyciu musimy na kilkanaście godzin opuścić pomieszczenie. No oczyszczoną już ścianę, należy nałożyć podkład z właściwościami przeciwgrzybiczymi, następnie tynk, podkład i nową warstwę farby.
Wpływ grzyba w mieszkaniu na zdrowie
Grzyby wytwarzają mykotoksyny, które są substancjami mutagennymi i rakotwórczymi. Te szkodliwe substancje dostające się do naszego organizmu np. drogą oddechową mogą prowadzić do przewlekłych zatruć. Osłabiają również odporność, co prowadzi do wielu chorób, m.in. alergii, astmy, zapalenia zatok, oskrzeli i płuc, a w skrajnych przypadkach grzyb może wywołać martwicę wątroby, niepłodność czy raka. Warto więc zapobiegać powstawaniu grzyba, a gdy się już pojawi – skutecznie z nim walczyć.