ranking

Rodzaje pożyczek – czym się różnią?

Artykuł zaktualizowany 24 listopada 2022

Na rynku stale pojawiają się nowe instytucje finansowe, reklamujące się udzielaniem pożyczek. Ich propozycje różnią się poziomem oprocentowania, liczbą i wysokością kosztów dodatkowych czy maksymalną kwotą możliwą do uzyskania. Chcąc znaleźć ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb, powinieneś w pierwszej kolejności poznać rodzaje pożyczek. Dzięki temu będziesz wiedział, na jaki produkt zwracać uwagę, by pożyczyć potrzebną kwotę na odpowiadającą Ci liczbę rat czy z możliwie najatrakcyjniejszym oprocentowaniem. Z tego artykułu dowiesz się, czym różnią się poszczególne rodzaje pożyczek.

Jakie są rodzaje pożyczek?

Rodzaje pożyczek można wyróżnić ze względu na cztery kategorie podziału. Pierwsza dotyczy typu instytucji, która ich udziela, druga – okresu spłaty, trzecia – drogi składania wniosku, a czwarta – sposobu weryfikacji i dokumentowania dochodów. Pożyczki gotówkowe dzieli się zatem na:

 • Ze względu na pożyczkodawcę:
  • Pożyczki bankowe – udzielane wyłącznie przez banki. Wiążą się zazwyczaj z możliwością uzyskania sporej kwoty (nawet kilkuset tysięcy) rozłożonej na wiele rat (nawet do 10 lat); RRSO może wynosić tylko kilka procent. Banki bowiem często rezygnują z doliczania do pożyczki kosztów dodatkowych, takich jak np. prowizja za jej udzielenie, zarabiając przede wszystkim na oprocentowaniu. Doskonałym przykładem jest pożyczka z prowizją 0% w PKO Banku Polskim – sprawdź pożyczkę gotówkową w BKO BP.
  • Pożyczki pozabankowe – mogą być udzielane przez każdą instytucję finansową, a także osoby prywatne. Tak zwane parabanki oferują zwykle niewielkie pożyczki (na kilkaset czy kilka tysięcy zł, rzadziej kilkadziesiąt tysięcy) na krótki okres kredytowania; od 30 dni do ok. 60 miesięcy (5 lat). Pożyczki pozabankowe od kilku tysięcy wzwyż wiążą się zwykle z wysokimi kosztami, RRSO sięga niejednokrotnie kilkuset procent.
  • Pożyczki prywatne – udzielane wyłącznie przez osoby prywatne. Mowa tutaj nie tyle o pożyczeniu pieniędzy od rodziny, co od obcego pożyczkodawcy ze sporządzeniem umowy pisemnej lub ustnej. To najbardziej ryzykowne rozwiązanie, szczególnie w przypadku umowy ustnej, prywatni pożyczkobiorcy nie są bowiem kontrolowani przez Komisję Nadzoru Finansowego i nierzadko uciekają się do nielegalnych metod windykacyjnych.
 • Ze względu na okres kredytowania:
  • Pożyczka ratalna – inaczej długoterminowa pożyczka gotówkowa, czyli rozkładana na kilka lub wiele rat.
  • Chwilówka – inaczej krótkoterminowa pożyczka gotówkowa, czyli spłacana w całości po 30 albo 60 dniach.
 • Ze względu na drogę składania wniosku:
  • Pożyczka gotówkowa online – bardzo wygodne rozwiązanie, w którym wystarczy wypełnić krótki formularz przez internet, by po chwili przejść kilkuminutową weryfikację zdolności kredytowej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze są zwykle przelewane na konto nawet tego samego dnia.
  • Pożyczka udzielania stacjonarnie – wniosek składa się w oddziale banku albo parabanku, tam też przechodzi się proces weryfikacji zdolności kredytowej, a po akceptacji wniosku i podpisaniu umowy pieniądze są przelewane na wskazane konto bankowe.
 • Ze względu na sposób weryfikacji i dokumentowania dochodów:
  • Pożyczka gotówkowa na dowód – inaczej: pożyczka bez zaświadczeń o dochodach udzielana na samo oświadczenie, czyli wpisanie we wniosku wysokości miesięcznych zarobków. Dotyczy mniejszych kwot, zazwyczaj do kilku tysięcy zł.
  • Pożyczka gotówkowa na zaświadczenie o dochodach – w przypadku większych pożyczek bank lub parabank może wymagać przedstawienia dokumentu potwierdzającego dochody. To np. wyciąg z konta bankowego, umowa o pracę, zlecenie lub o dzieło, zaświadczenie o dochodach, PIT 36/PIT 36L (dla przedsiębiorców) czy PIT 28 (dla osób mających dochód z najmu).

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim

Wyjątkowo ciekawym produktem jest pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim. Instytucja kieruje ją bowiem nie tylko do swoich klientów, jak to zwykle bywa w przypadku banków, ale również do osób, które nie mają konta osobistego w PKO BP. Tacy pożyczkobiorcy mogą uzyskać nawet do 6200 zł z prowizją 0%. Z kolei obecni klienci banku mają możliwość wnioskowania o pożyczkę w wysokości do 255 550 zł rozłożonych do 24 rat, również z prowizją 0%.

obu przypadkach wniosek można złożyć całkowicie online, a po jego akceptacji pieniądze znajdą się na koncie nawet w jeden dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *