Artykuł zaktualizowany 26 czerwca 2024
Podniesienie poziomu bezpieczeństwa firmy może zapewniać jednocześnie większą funkcjonalność i dodatkowe możliwości, które docenią zarówno pracownicy, jak i osoby zarządzające. Wyjątkowo ważną rolę w systemach odgrywają czytniki kontroli dostępu. Sprawdźmy, jakie opcje są dostępne na rynku!
Z czego składają się systemy kontroli dostępu?
Czytniki zbliżeniowe, często montowane są przy drzwiach w różnego typu przedsiębiorstwach czy obiektach użyteczności publicznej. Ich celem jest regulowanie dostępu do wybranych stref, są z perspektywy ich użytkowników bez wątpienia niemal synonimem nowoczesnych systemów kontroli dostępu. Ale aby mogły pełnić swoją rolę, muszą za nimi stać zdecydowanie bardziej rozbudowane rozwiązania.
Zanim przejdziemy do szczegółów, sprawdźmy, co może wchodzić w ich skład:
- Czytnik kontroli dostępu: choć najczęściej kojarzy się je z niewielkim urządzeniem służącym do przykładania kart zbliżeniowych, lista dostępnych opcji jest zdecydowanie dłuższa – można tu wskazać np. na breloki z modułem NFC. Jego podstawową rolą jest umożliwienie przeprowadzenia przez użytkownika weryfikacji.
- Sterowniki kontroli dostępu mają za zadanie odebranie informacji od czytnika i przetworzenie jej. W przypadku stwierdzenia istnienia odpowiadającego zapisu w bazie danych kontroler dostępu wysyła sygnał pozwalający na otwarcie drzwi.
- Elektrozamki i kontaktrony: jeśli użytkownik został poprawnie zweryfikowany, to właśnie elektrozamek otwiera drzwi. W odwrotnym przypadku kontaktron ma za zadanie przeciwdziałanie nieautoryzowanemu otwarciu.
- Zaplecze informatyczne: systemy kontroli dostępu bazują oczywiście na zaawansowanym oprogramowaniu i konfigurowalnych bazach danych. Aby można było z nich korzystać, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury informatycznej. Co ważne, nie zawsze musi przybierać postać funkcjonującej na miejscu serwerowni.
Czytniki kontroli dostępu: jakie rodzaje są dostępne?
Wróćmy jednak do samych czytników. Te mogą przybierać bardzo zróżnicowane formy i bazować na różnych technologiach. Sprawdźmy czytniki kontroli dostępu dostępne w ofercie Unicard Systems: https://www.unicard.pl/czytniki-kontroli-dostepu.
Co pozostaje do dyspozycji?
Czytniki kart kontroli dostępu
To najpopularniejsza opcja, która znakomicie sprawdza się w wielu obiektach i zapewnia wysoką wygodę i bezpieczeństwo. W takim wariancie użytkownicy przykładają do czytnika najczęściej zakodowaną kartę, która pod względem wyglądu przypomina karty płatnicze – może być więc przechowywana w portfelu. Ale to nie wszystko. Czytniki kontroli dostępu pozwalają również na weryfikację za pomocą odpowiednio skonfigurowanego smartfona. Warunek jest prosty: urządzenie musi posiadać moduł NFC.
Czytniki zbliżeniowe mogą być wyposażone również w klawiatury, które umożliwią dodatkową autoryzację za pomocą kodu. Wystarczy go wprowadzić, aby uzyskać dostęp.
Czytniki biometryczne
Nie zawsze konieczne jest jednak noszenie ze sobą karty kontroli dostępu. Rosnącą popularnością cieszą się również czytniki bazujące na biometrii. Wśród nich szczególne miejsce zajmują urządzenia skanujące odcisk palca. Technologia gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa bazujący na zaawansowanych skanach warstwy podskórnej. Podobnie jak czytniki kart zbliżeniowych, również dane pochodzące z urządzeń biometrycznych można wykorzystywać w innych narzędziach.
Artykuł zewnętrzny.