serwerownia

Nowoczesna serwerownia w firmie – jak zaaranżować takie pomieszczenie?

Artykuł zaktualizowany 13 marca 2023

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez zaawansowanej technologii. Zdobyczy IT używamy zarówno w warunkach domowych, jak i w przedsiębiorstwach. Te drugie najczęściej wymagają zaaranżowania serwerowni. Jest to specjalne pomieszczenie, w którym znajdują się serwery i inne urządzenia sieciowe, niezbędne do działania firmy. W poniższym artykule opowiemy, co składa się na wyposażenie takiego pomieszczenia.

Firmowa serwerownia – co powinno się w niej znaleźć?

Jak wspomnieliśmy – serwerownia to specjalne pomieszczenie, w którym znajduje się wysokiej klasy sprzęt IT. Takie pomieszczenie musi więc odpowiadać pewnym wymogom.

Zapewnij sprzętom odpowiedni warunki

Istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków, takich jak: podłoga techniczna, systemy alarmowe, monitoring i kontrola dostępu, zabezpieczenia antywłamaniowe i przeciwpożarowe, a także przemyślana droga ewakuacyjna. Niezbędna jest także klimatyzacja, która zapewni optymalne warunki dla sprzętu komputerowego. Warto wiedzieć, że wilgotność powietrza w serwerowni powinna utrzymywać się na poziomie około 45%, a temperatura nie powinna być wyższa niż 20°C.

Wyposażenie serwerowni

W serwerowni znajdują się przede wszystkim komputery (serwery). Niemniej do obowiązkowego wyposażenia należą również takie elementy jak:

  • szafy rackowe (na serwery)
  • patch panel do organizowania i łączenia kabli w sieci komputerowej
  • moduły keystone rj45
  • obudowa serwerowa
  • gniazda abonenckie
  • routery
  • panele telefoniczne
  • półki serwerowe

Jak wybrać odpowiednią szafę rackową i inne akcesoria?

W serwerowni przechowywany jest drogi sprzęt IT, a zatem bardzo ważne jest wyposażenie tego pomieszczenia w solidne i trwałe akcesoria.

Na początek warto wziąć pod uwagę tak prozaiczny parametr jak metraż pomieszczenia. Musisz rozstawić poszczególne elementy w funkcjonalny sposób. Pomogą ci w tym szafy rack. Najczęściej wybieraną szerokością jest 19 cali, ale do wyboru masz różne warianty (szafy wiszące, stojące, wysokie czy niskie). Szafy stojące są odpowiednie na większy i cięższy sprzęt.

Możesz w nich umieścić dodatkowe akcesoria do szaf rack, takie jak: organizery, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, uchwyty rackowe, szyny rack. Szafa rack musi być odpowiednio głęboka, by pomieścić okablowanie. Ponadto praktycznym elementem są kółka, a także perforowane metalowe drzwiczki (zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a jednocześnie chronią sprzęt).

W szafie rack musi się też znaleźć miejsce na panel krosowy (patch panel). Jest to funkcjonalne urządzenie, które służy do zakończenia kabli skrętkowych prowadzonych w okablowaniu poziomym. Takie nowoczesne panele bez problemu współpracują z szafami różnych producentów. Patch panele są także przystosowane do obsługi szybkich sieci teleinformatycznych.

Ważne, aby wybierać nowoczesne urządzenia od renomowanych producentów. Tylko takie rozwiązanie pozwoli optymalnie zadbać o sprzęt i ułatwi organizację.

Dodaj komentarz