Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Wrocław słynie z przepięknych, liczących po parę setek lat zabytków, które tworzą niepowtarzalny klimat miasta. Gotyckie kościoły, barokowe gmachy uniwersytetu czy XIX-wieczne budynki publiczne to jednak nie jedyne budowle, które warto zobaczyć w tym mieście. Zapoznaj się również z nowszymi perełkami architektury Wrocławia – zapewniamy, że warto.
Warto czasami zboczyć z trasy wytyczonej przez najsłynniejsze zabytki miasta, aby odkryć niecodzienne piękno ukryte przed zwiedzającymi. We Wrocławiu nietypową estetyką zaskakują nowoczesne budynki, powstałe pod koniec XX i na początku XIX wieku. Niektóre z nich opisujemy poniżej. Które z nich udało Ci się już obejrzeć?
1. Apartamentowiec Thespian – gustowne zwieńczenie zabytkowej okolicy
W 2011 roku przy placu Powstańców Śląskich powstał wyjątkowy, 9-kondygnacyjny apartamentowiec, pełniący funkcje usługowo-handlowe oraz mieszkalne. Luksusowe apartamenty mają powierzchnię od 60 do 160 m3 i aż 3 m wysokości. Powierzchnia fasady jest wklęsła, co nawiązuje do projektów innych budynków stojących przy placu. Planując inwestycję, architekci wzięli pod uwagę historyczny kontekst – dzięki temu uzyskali budynek elegancki, klasyczny i nieprzytłaczający otoczenia.
2. Dom na wodzie – prawdziwie bezpieczna przystań
Wrocławski dom na wodzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Właściciel domu Kamil Zaremba zapragnął zmienić mieszkanie w bloku na coś bardziej kameralnego, ale nie chciał wyprowadzać się za miasto. Swój pomysł zrealizował w prawdziwie ekstrawagancki sposób – wybudował dom pływający na Odrze!
Choć ściany budynku zostały postawione od zera w zaledwie 9 dni, uzyskanie zgody i załatwianie formalności trwało, bagatela, 6 lat! Projektant wnętrza miał nie lada wyzwanie, aby dostosować wyposażenie do rzeczywistych możliwości technicznych takiego domu, ale z pewnością było warto!
3. Dom Towarowy Solpol – wspomnienie dawnej świetności
W momencie powstania w 1993 roku Solpol był atrakcyjnym i bardzo nowoczesnym obiektem na tle innych tego typu inwestycji w Polsce. Wrocławski dom towarowy posiadał ruchome schody, klimatyzację i monitoring. Na poziomie piwnicy i parteru znajdowały się sklepy spożywcze, na wyższych piętrach butiki różnych przedsiębiorstw branżowych, zaś na samej górze – lokale biurowe. Jaskrawe kolory elewacji i nietypowe umiejscowienie obiektu (tuż obok zabytkowego kościoła) wywołały wówczas wiele kontrowersji.
Na przeciwko budynku w 1999 roku powstał Solpol II. Plany inwestycyjne zakładały połączenie budynków pomostem, w którym miała się znajdować dodatkowa atrakcja – kawiarnia. Wraz z realizacją większych inwestycji handlowo-usługowych na terenie Wrocławia, głównie hipermarketów i centrów handlowych, pozycja Solpolu zaczęła maleć.
Obecnie Solpol jest niemal nieużytkowany – na parterze budynku I działają jedynie bank i jubiler. Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy tę nietypową budowlę, zarezerwuj nocleg w hotelu we Wrocławiu i rozpocznij zwiedzanie!
4. Sky Tower – polski drapacz chmur
Wrocławski wieżowiec o wysokości około 215 metrów jest najwyższym polskim budynkiem, biorąc pod uwagę wysokość do dachu (205,82 m). Segment składa się z trzech budynków, obejmujących apartamenty, biura oraz galerię handlową z kręgielnią. Przed wejściem znajduje się rekonstrukcja rzeźby Salvadora Dalego „Profil czasu”. Na budynku znajduje się punkt widokowy, na który można wjechać windą po zakupieniu biletu.
Od 2014 roku w budynku odbywa się kultowy już bieg po 1142 schodach. Rekordziście pokonanie 49 pięter zajęło… 4 minuty i 52 sekundy!
5. Sedesowce – odrobina śródziemnomorskiego klimatu w sercu Dolnego Śląska
Zespół mieszkalno-usługowy przy wrocławskim placu Grunwaldzkim nazywany jest „polskim Manhattanem”. Inni z kolei budynki z owalnymi zagłębieniami wokół okien zwykli nazywać… sedesowcami. Awangardowy projekt z lat 60-tych ubiegłego wieku zakładał stworzenie obiektów z białego betonu imitującego marmur, z bujną roślinnością wokół okien i trawiastymi dachami.
Styl śródziemnomorski okazał się wówczas niemożliwy do realizacji – zamiast tego powstał kompleks smutnych budynków z szarego betonu. Po ponad 40 latach sedesowce doczekały się jednak gruntownego remontu elewacji i od 2016 roku wyglądają już znacznie lepiej!
Wrocław zmienia się na naszych oczach. Warto co jakiś czas odwiedzić to atrakcyjne miasto i sprawdzić, czy nie pojawiła się jakaś nowa budowla albo czy jakiemuś staremu obiektowi nie przywrócono ostatnio dawnej świetności. Już dziś zarezerwuj pokój w jednym z hoteli AccorHotels i zobacz to wszystko na żywo.