Artykuł zaktualizowany 16 grudnia 2020
Klimatyzator powietrza wciąż kojarzy się niektórym osobom z przeziębieniem, katarem i bólem gardła. Tymczasem jak pokazuje praktyka, wystarczy prawidłowa eksploatacja urządzeń, aby móc cieszyć się chłodnym powietrzem bez uszczerbku na zdrowiu. Nieustanny rozwój technologii również przyczynia się do tworzenia coraz bezpieczniejszych urządzeń. Jak więc prawidłowo używać klimatyzatora przenośnego?
Jak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji przenośnej?
Warto zacząć od zapoznania się z instrukcją. Producenci opisują w niej szczegółowo jak najlepiej korzystać z danego urządzenia. Nie ignorujmy żadnych cennych wskazówek. Przeziębienie może bowiem powodować nawet zwykły wentylator biurkowy, jeśli nieprawidłowo z niego korzystamy. Istotne jest tutaj pojęcie komfortu cieplnego, czyli stanu, w którym nasz organizm znajduje się w cieplnej równowadze. W uproszczeniu oznacza to, że nie jest nam ani za ciepło ani za zimno. Latem temperatury optymalne dla większości ludzi oscylują wokół 24-28 st. C. Zimą temperatura ta się zmienia i najbardziej polecanymi wartościami jest 20-22 st. C.
Klimatyzator przenośny – kilka zasad korzystania
- Nie przebywajmy w bezpośrednim sąsiedztwie klimatyzatora, aby nie narażać się na zbyt silny podmuch.
- Ustawmy odpowiednią moc/prędkość nawiewu, która nie powinna przekraczać 0,2 km/h.
- Nie dopuszczajmy do zbyt dużej różnicy temperatur między docelową, a panującą w otoczeniu – różnice powyżej 7 stopni mogą przyczyniać się do szoku termicznego.
- Pamiętajmy o optymalnych dla nas temperaturach i wilgotności w zakresie 40-60%.
Umiejscowienie klimatyzatora również ma znaczenie
Właściwa eksploatacja klimatyzatora wiąże się również nieodzownie z jego ustawieniem. Montaż klimatyzatora przenośnego jest niezwykle prosty. Wystarczy znaleźć fragment płaskiego podłoża, możliwie blisko okna, w odległości nie mniejszej niż 50 cm od innych dużych przedmiotów. Następnie podłączyć rurę wyrzutową oraz wyprowadzić ją przez okno. W tym celu najłatwiej uchylić okno, a powstałą szczelinę zakryć specjalną uszczelką.
Niektórzy producenci dostarczają ją w zestawie. U innych wiąże się to z niewielką, dodatkową opłatą. Czasami możemy też spotkać się z listwą okienną. Rozwiązanie to jednak jest zaprojektowane z myślą o oknach przesuwnych.
Rurę wyrzutową możemy również podpiąć do wentylacji mechanicznej. Sposób ten jest zapewne najbardziej estetyczny. Niestety, możemy go zastosować jedynie w przypadku wentylacji mechanicznej. Tymczasem w wielu mieszkaniach znajdziemy zwykłą wentylację grawitacyjną. Ostatnim ze sposobów, dość rzadko stosowanym, gdyż niejako podważającym jeden z największych atutów klimatyzacji przenośnej, jest wywiercenie otworu w ścianie.
A jaki klimatyzator przenośny wybrać?
Powiedzieliśmy już wiele na temat prawidłowej, bezpiecznej eksploatacji klimatyzatorów mobilnych. A jaki klimatyzator przenośny do mieszkania wybrać? Zapraszamy do lektury artykułu w linku. Poniżej zaś przedstawiamy najważniejsze punkty, na które warto zwrócić uwagę
Dopasowanie klimatyzatora do powierzchni – przyjmuje się, że na każde 10 m2 powinno przypadać ok. 0,81 kW mocy chłodniczej/grzewczej. Dlatego też przed zakupem warto oszacować sobie posiadaną powierzchnię i wybrać klimatyzator o właściwej mocy. Przykładowo dla 30 m2, powinniśmy poszukać urządzenia o min. mocy 2,43 kW.
Odpowiedni przepływ powietrza – przepływ powietrza przekłada się na to jak szybko dany klimatyzator jest w stanie schłodzić daną powierzchnię – im większa wartość tym szybciej. Do standardowego użytku warto zaopatrzyć się w urządzenie o przepływie powietrza min. 300-350 m3/h.
Kultura pracy – niemniej ważna jest również kultura pracy klimatyzatora. Jakościowe klimatyzatory przenośne charakteryzują się zarówno cichą pracą, jak i dobrą relacją generowanej energii chłodniczej do pobieranej mocy (wydajność chłodnicza sprzętu.
Odwiedź ranking klimatyzatorów przenośnych 2020/2021 i znajdź urządzenie w sam raz dla siebie.