Jaki mandat za prędkość można otrzymać w 2024 roku

Jaki mandat za prędkość można otrzymać w 2024 roku?

Artykuł zaktualizowany 4 kwietnia 2024

W ostatnich latach przepisy ruchu drogowego były regularnie zaostrzane. Celem tego jest zwiększenie bezpieczeństwa, przy jednoczesnej minimalizacji groźnych zdarzeń – wypadków i potrąceń, też śmiertelnych. Co za tym idzie, wprowadzono nowy taryfikator kar za wykroczenia drogowe, który obowiązuje już od 2022 roku. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jaki otrzymamy mandat za prędkość. Otóż wszystko zależy od konkretnej sytuacji…

  1. Mandat za prędkość – podstawowe informacje.
  2. Przekroczenie prędkości – rozbudowany taryfikator.
  3. Kasowanie punktów karnych – jak to zrobić?

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie pojazdu w miejscu niedozwolonym i przede wszystkim – przekroczenie dopuszczalnej prędkości (w terenie zabudowanym i poza nim). Są to najczęstsze przyczyny otrzymywania mandatów w Polsce, czego skutkiem jest nałożenie kary finansowej oraz punktów karnych. Najwięcej pytań i wątpliwości wzbudza to ostatnie wykroczenie, czemu trudno się dziwić. W końcu mandat za prędkość może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Mandat za prędkość – podstawowe informacje

W pierwszej kolejności pamiętajmy, że wbrew powszechnie panującej opinii, nie istnieje przepis o dopuszczalnym przekroczeniu prędkości, za które nie otrzymamy mandatu. Oczywiście zdarza się, że funkcjonariusz przymknie oko na przysłowiowe „10 km więcej”, lecz zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, już za takie wykroczenie możemy otrzymać mandat w wysokości 50 złotych i 1 punkt karny.

Wydają się to wartości niezbyt wysokie, jednak nawet 10 km/h więcej znacząco wydłuża drogę hamowania. A to w wielu przypadkach może się okazać zgubne w skutkach. Dlatego też najlepszym sposobem uniknięcia kary jest przestrzeganie przepisów.

Przekroczenie prędkości – rozbudowany taryfikator

Taryfikator mandatów za prędkość precyzyjnie określa, jakiej kary możemy się spodziewać za konkretne wykroczenie. Co istotne, jeśli w ciągu 24 miesięcy kierowca zostanie ponownie ukarany za dokładnie to samo, musi się liczyć z opłatą dwukrotnie wyższą.

Ze stosunkowo niskimi mandatami spotkamy się, jeśli nie przekroczymy prędkości o więcej niż 30 km/h. To w dalszym ciągu 400 złotych i 7 punktów karnych, lecz dopiero powyżej tej wartości rozpoczynają się kary prawdziwie bolesne. Dla przykładu: poruszając się w ruchu drogowym z prędkością większą niż dozwolona o 40 km/h, należy się spodziewać mandatu w wysokości 800 złotych (9 punktów karnych).

Jednym z bardziej dotkliwych jest mandat za przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym – wynosi aż 1500 złotych i 13 punktów karnych. Powyżej 70 km/h jest to już 2500 złotych (dla recydywy: 5000 zł) i 15 punktów karnych! Jeśli więc posiadamy na swoim koncie inne niedawno popełnione wykroczenia, znajdziemy się niebezpiecznie blisko górnej granicy (wynoszącej 24 punkty lub 20 – dla „młodych” kierowców).

Kasowanie punktów karnych – jak to zrobić?

Przepisy obowiązują wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wykroczenia typu: ignorowanie zakazu wyprzedzania, spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa, niezatrzymanie się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz przekroczenie dozwolonej prędkości skutkować będą mandatem. Identycznie jest w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości, choć wtedy odpowiadamy za popełnienie przestępstwa (gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila).

Posiadając zbyt dużo punktów karnych i jednocześnie będąc daleko od ich samoczynnego unieważnienia, warto rozważyć dodatkowe działania, aby je skasować. Więcej o tym dowiemy się na stronie: https://www.wowpolisa.pl/p/kasowanie-punktow-karnych-e28094-jak-to-zrobic-przepisy-w-2023/84.html.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz