Etapy gojenia ran – czyli jak przyśpieszyć regenerację po operacji plastycznej?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Operacje plastyczne w XXI wieku stały się niesamowicie popularne nie tylko wśród gwiazd. Na pewno wiele z nas marzy o tym, aby poprawić coś w swoim wyglądzie zewnętrznym, jednakże boimy się podjąć takiego ryzyka ze względu na rekonwalescencje po operacji.


Kluczem do szybkiej regeneracji po operacji przede wszystkim jest odpowiedni tryb życia, higiena dieta oraz surowe przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego. Poniżej przestawiamy kilka wskazówek, dzięki którym regeneracja po operacji będzie znacznie szybsza.

Klinika Chirurgii Plastycznej dr Szczyt – https://www.drszczyt.pl/


Palenie papierosów

Palenie papierosów może znacznie opóźnić regenerację po operacji plastycznej oraz przedłużyć rekonwalescencję. Z papierosów należy zrezygnować nie tylko po operacji, ale także przed operacją, aby zniwelować ryzyko niedotlenienia. Niedotlenienie, to brak tlenu, który może przedłużyć gojenie się ran i prowadzić do komplikacji. Palenie może również negatywnie wpływać na funkcje immunologiczne oraz zakłócać prawidłowe osadzanie się kolagenu.


Spożywanie alkoholu

Podobnie jak z papierosami z alkoholu należy zrezygnować przed operacją oraz po operacji, kiedy jesteśmy w trakcie regeneracji. Alkohol niesie za sobą wiele negatywnych skutków takich jak:

  • rozrzedzenie krwi (rozrzedzona krew, może być trudna do zatamowania i spowodować utratę zbyt dużej jej ilości, co naraża życie i zdrowie pacjenta. W takiej sytuacji chirurg może odmówić przeprowadzenia operacji w trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo swojego pacjenta),
  • wysuszenie skóry (wysuszona skóra ma skłonności do pękania i podczas zabiegu może wystąpić problem ze zszyciem ran. Wpływa to potem na gojenie się ran i widoczność blizn),
  • negatywny wpływ na działanie środków uspokajających oraz znieczulających (alkohol zmienia i zmniejsza skuteczność środków znieczulających i uspokajających. W takiej sytuacji anestezjolog ma prawo odmówić podania znieczulenia oraz odwołać operację),
  • zwiększone ryzyko powstania obrzęków (alkohol rozszerza naczynia krwionośne. Picie alkoholu po operacji może wpłynąć na powstanie lub utrzymywanie się obrzęków),
  • wpływanie na skuteczność leków przeciwbólowych (mieszanie alkoholu z lekami jest niebezpieczne dla zdrowia, a czasem nawet dla życia. Alkohol może także zmniejszyć skuteczność leków przeciwbólowych),
  • wydłużenie procesu rekonwalescencji po operacji (w momencie, kiedy nasz organizm jest w trakcie regeneracji po tak poważnej ingerencji w ciało picie alkoholu może doprowadzić do niepotrzebnego krwawienia lub nawet infekcji).

Żywienie po operacji

W pierwszej kolejności należy pamiętać o jadłospisie, który powinien być lekkostrawny, aby nie zalegał oraz nie obciążał układu pokarmowego po operacji. Warto zaopatrzyć się w potrawy posiadające wysoką zawartość pełnowartościowego białka, ponieważ białko zapewnia szybkie gojenie się ran, a także zapobiega zanikom mięśni u osób leżących. Nie należy także zapominać o bardzo ważnych dla organizmu witaminach, solach mineralnych oraz błonniku.

Sole mineralne znajdziemy w warzywach i owocach natomiast błonnik w pieczywie pełnoziarnistym oraz także w warzywach i owocach. Błonnik spełnia ważną rolę w naszym organizmie, a mianowicie zapobiega zaparciom i biegunkom, reguluje pracę jelit oraz chroni przed chorobami układu krążenia takim jak: miażdżyca, zawał serca i nadciśnienie. Niezwykle istotnym elementem po operacji plastycznej jest także spożywanie odpowiedniej ilości płynów (2-3 litrów dziennie) np.: woda mineralna, zielona herbata lub sok z marchwi oraz inne napoje, które wspomagają prawidłową pracę nerek oraz chronią przed obrzękami.


Aktywność fizyczna

W pierwszych dniach po operacji należy ograniczyć swoją aktywność fizyczną do minimum, czyli do podstawowych czynności takich jak mycie się, spożywanie posiłków oraz spokojny spacer. Do większych aktywności fizycznych takich jak praca czy sport należy wracać powoli oraz stopniowo. Najważniejszą kwestią w aktywności fizycznej jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Odpowiednie ćwiczenia, a najlepiej te zalecone od lekarza bardzo korzystnie wpływają na regenerację pacjenta lub pacjentki. Ćwiczenia poprawiają krążenie oraz pozytywnie wpływają na samopoczucie.


Higiena

Aby rana po operacji jak najszybciej się zagoiła musimy odpowiednio o nią dbać. Już od pierwszego dnia w domu po powrocie ze szpitala należy ranę dezynfekować oraz przemywać przeznaczonymi do tego produktami. W tej kwestii także obowiązkowo trzeba przestrzegać zaleceń lekarza. Jeżeli chcemy sami sięgnąć po inny produkt, który zalecił nam lekarz należy to najpierw skonsultować z nim skonsultować.


 

Dodaj komentarz