oszczedzanie energii

Energooszczędne ogrzewanie – coś dla domu

Artykuł zaktualizowany 13 sierpnia 2020


Komfort i wygoda we wnętrzu zależy nie tylko od wyboru mebli, ale również od sposobu ogrzewania. Nieefektywne metody dostarczania ciepła mogą sprawiać, że pomieszczenia będą niedogrzane, a domowy budżet znacznie nadwyrężony. Zatem jakie ogrzewanie sprawdzi się tam, gdzie zależy nam na umiarkowanych kosztach i komforcie cieplnym?

Ogrzewanie elektryczne w przeszłości kojarzono jednoznacznie z wysokimi rachunkami za energię. Współczesne rozwiązania mogą w końcu odmienić tę opinię i przekonać inwestorów do tego systemu grzewczego. Jednym z urządzeń, które są w stanie tego dokonać, są hybrydowe grzejniki Klima.


Uhonorowane nagrodami

O tym, że jest to urządzenie godne uwagi, przekonuje choćby fakt, że grzejniki Klima zostały nagrodzone na 56 Międzynarodowych Targach Budownictwa oraz 21 Targach Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019. Ich producent otrzymał tam Złoty Filar Budownictwa za zajęcie 1 miejsca w kategorii: Urządzenia i instalacje grzewcze. Zalety tych urządzeń dostrzega też coraz więcej inwestorów oraz prywatnych użytkowników. Jedną z nich jest to, że możemy je zastosować w niezwykle prosty sposób, bez przeprowadzania gruntownego remontu. Wystarczy sieć zasilająca. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to za mało, by przekonać czytelników. Dlatego chcemy Wam opisać inne zalety grzejnika Klima.

Efektywne działanie

Grzejniki Klima zostały wyprodukowane we Włoszech przez firmę z ponad 80-letnim doświadczeniem w projektowaniu elektrycznych systemów grzewczych. Zgodnie z założeniami producenta miały to być urządzenia wygodne w użytkowaniu i obniżające koszty zużycia energii w stosunku do dostępnych wtedy na rynku rozwiązań. Właśnie dlatego zdecydowano się na zastosowanie w nich dwóch niezależnych systemów grzewczych i produkcję hybrydy. W urządzeniu zastosowano ogrzewanie konwekcyjne oraz promiennik podczerwieni. Wzajemne powiązanie pracy obu systemów zostało zaprojektowane w taki sposób, by urządzenie działało jak najbardziej efektywnie. Steruje nimi inteligentny termostat stworzony specjalnie na potrzeby tego urządzenia.

Podczerwień i konwekcja

Grzejniki Klima w trybie pracy promiennikiem podczerwieni pobierają zaledwie około 15% nominalnej mocy urządzenia. Ze względu na tak niski pobór mocy to właśnie ogrzewanie podczerwone zostało potraktowane przez producenta priorytetowo, co oznacza, że stanowi główny system grzewczy. Ogrzewanie konwekcyjne natomiast ma za zadanie wspomagać promiennik podczerwieni i załączać się wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Kiedy dokładnie?

Ogrzewanie konwekcyjne potrafi szybko podnieść temperaturę we wnętrzu i cechuje się natychmiastową reakcją na zmiany temperatury w otoczeniu. Załącza się więc wtedy, gdy zachodzi konieczność przejścia z trybu ogrzewania nocnego na dzienny albo przy spadkach temperatury i potrzebie podniesienia temperatury we wnętrzu. Zadaniem promiennika podczerwieni jest natomiast stałe przekazywanie ciepła do otoczenia przy stosunkowo niskim poborze mocy. Dokładny sposób działania urządzenia opisano na stronie Econovli.pl.

Więcej funkcji

Producent nie poprzestał na zastosowaniu dwóch efektywnie współpracujących ze sobą systemów grzewczych i wprowadził dodatkowe rozwiązania wpływające na obniżenie zużycia energii. Jednym z nich jest czujnik otwartego okna. Na czym polega? – Urządzenie potrafi wykryć, kiedy okno jest otwarte i przejść automatycznie w tryb przeciwzamrożeniowy. Zapobiega to niepotrzebnym stratom energii. W takim samym celu urządzenie zostało wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki temu Klima ma zdolność wykrywania obecności użytkowników w pomieszczeniu. Po odnotowaniu czyjejś obecności we wnętrzu automatycznie ustawia odpowiednią temperaturę. Dzięki temu pomieszczenia, w których nikt nie przebywa, nie są nadmiernie ogrzewane.

Grzejniki Klima są nie tylko energooszczędne, ale też estetyczne. Dlatego doskonale prezentują się niezależnie od rodzaju pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *